Şırnak ili genelinde et tüketim alışkanlıkları
Meat consumption habits in the city of Şırnak
  1. Tez No: 398784
  2. Yazar: EKREM DENLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN BORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı; Şırnak ili genelinde et ve etten yapılan sucuk, sosis, salam, pastırma gibi işlenmiş et ürünlerinin tüketim alışkanlıkları hakkında bilgi edinmektir. Bu amaçla, 2014 yılı Temmuz ve Ağustos aylarında, Şırnak merkez ve diğer ilçelerden toplam 512 kişi ile yüz yüze anket çalışması yapılmıştır. Çalışma kapsamında, tüketicilerin bazı sosyo-ekonomik ve demografik özelliklerinin yanı sıra et ve et ürünleri tüketim tercihleri belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, anket çalışmasına katılanların %94,1'i et tüketmektedir. Et tüketen katılımcıların %40,5'i kırmızı eti, %12,0'ı tavuk etini, %10,4'ü balık etini, %37,1'i ise her üç et çeşidini de severek tükettiğini belirtmiştir. Et tüketen anket katılımcılarının %59,8'inin işlenmiş et ürünlerini tüketmediği belirlenmiştir. Bu katılımcıların %60,1'i işlenmiş et ürünlerini sağlıklı bulmadığını belirtmiştir. Aynı grup içinde %23,3'lük bir kesim işlenmiş et ürünlerini tanımadığını veya bilmediğini belirtmiştir. En çok tercih edilen kırmızı et kaynağının sırasıyla kuzu (%28,4), oğlak (%27,2), sığır (%15,4), koyun (%8,1) ve keçi (%5,6) olduğu anlaşılmıştır. İşlenmiş et ürünleri içinde en çok tercih edilen ürünün sucuk, en az tüketilen ürünün ise pastırma olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların %28,4'ü kuyruk yağı, %60,2'si ise sakatat tükettiğini bildirmiştir. Yapılan çalışmada, Şırnak ili genelindeki et tüketim alışkanlıklarının gelir seviyesi, bölgedeki hayvan varlığı, gelenek ve alışkanlıklar gibi faktörlerden etkilendiği tespit edilmiştir. Bölge halkının işlenmiş et ürünlerini fazla tanımadığı ve sağlıklı bulmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the consumption habits of the people of Şırnak, for raw and processed meat products such as sucuk (dry fermented meat product), frankfurter, bologna, pastırma (dry cured whole meat), etc. For this purpose, a survey study was carried out with 512 individuals in person during July and August 2014 in the city of Şırnak and its districts. Along with some social-economic and demographic data, meat consumption habits of the people of Şırnak were determined. According to the results, 94,1% of the subjects were meat consumers. 40,5% of the meat consumers stated their preference for red meat, 12,0% for chicken and 10,4% for fish meat while 37,1% of the subjects stated no preference among these three. It is determined that 59,8% of the subjects do not consume processed meat products. Among those, 60,1% stated that they do not find these products healthy. 23,3% of the same group stated that they either do not know much about the processed meat products or are not aware of these products. It was determined that the most preferred red meat source was lamb (28,4%), kid (27,2%), cow (15,4%), sheep (8,1%) and goat (5,6%) in the descending order. It was also found out that the most preferred processed meat product was sucuk while the least one was pastırma. 28,4% of the subjects had stated that they consume tail fat while 60,2% consume variety meat products. It is concluded that meat consumption habits were affected by income level, animal stock in the region, habitude and traditions. It is also concluded that the people of the region do not know much about the processed meat products and do not prefer these products due to health concerns.