Ümmü Süleym'in hayatı ve rivâyetleri
The life and narrations of Omm Sulaym
- Tez No: 777019
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE DEMİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
“Ümmü Süleym'in Hayatı ve Rivâyetleri”adlı bu çalışmamız hanım sahâbilerin hayatları ve hadis alanına yaptıkları katkıların ortaya konması bakımından önem arz etmektedir. Ümmü Süleym'in hayatı ve rivâyetlerini konu edindiğimiz bu çalışmada Ümmü Süleym'in hayatını, rivâyetlerini ve rivâyetlerde onun hakkında neler aktarıldığını irdeledik. Ümmü Süleym, Hz. Peygamber'e bey'atinde sadık kadınlar arasında yer almıştır. Ailesi de dahil olmak üzere Medine döneminde Hz. Peygamber'e daima yakın konumda olmuşlardır. Ümmü Süleym'in çocukları hususu üzerinde durulmuş, Enes b. Mâlik'in Hz. Peygamber'e hizmetiyle yakınlığı ve en çok hadis rivâyet eden müksirûn sahâbîler arasında olduğuna değinilmiştir. Ümmü Süleym'in Eb'un-Nuğayr lakaplı oğlu Umeyr'in vefatı sonrası yaşanan hadiseler üzerinde durulmuştur. Hz. Peygamber'le yakınlığı ve akrabalık ilişkisine temas edilmiştir. Ümmü Süleym'in süt teyzesi olduğu yönündeki iddialar kuvvet bulmuştur. Ele aldığımız rivâyetlerin Ümmü Süleym'in Hz. Peygamber'e yakınlığıyla doğrudan ilişkili olduğu tespit edilmiştir. İkinci bölümde Ümmü Süleym'in rivâyetleri ve rivâyetlerde Ümmü Süleym'e dair belli konular çerçevesinde toplam beş başlıkta incelenmiştir. Ümmü Süleym'in naklettiği rivâyetlerin ve Ümmü Süleym'e dair rivâyetlerin büyük çoğunluğunun Ahmed b. Hanbel'in el-Müsned'inde aktarıldığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte en çok hadis rivâyet ettiği hususlar, ihtilam, ayakta su içme ve oğlu Enes için Hz. Peygamber'den dua istemesi şeklindedir. Ümmü Süleym'den gelen rivâyetlerin çoğunluğunun oğlu Enes b. Mâlik tarafından rivayet edildiği birkaçının da torunu İshâk b. Abdillâh b. Ebî Abdillâh el-Ensârî vasıtasıyla naklediği anlaşılmaktadır. Bu rivâyet ve bilgilerin ışığında alana katkı sunulmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study, named“The Life and Narrations of Umm Sulaym”. İt is important in terms of revealing the lives of female Companions and their contributions to the field of hadith. In this study, in which we focus on the life and narrations of Ummu Sulaym. we examined Ummu Sulaym's life and her narrations and what was told about her in the narrations. Ummu Sulaym was among the faithful women in her allegiance to the Prophet. In the Medina period, including her family; were always close to the Prophet. The children of Ummu Sulaym were emphasized and Anas İbn Malik mentioned that he is close to the Prophet with his service and that he is among the Companions who narrated the most hadiths. The events that took place after the death of Ummu Sulaym's son Umayr, who was nicknamed Abu an-Nugayr, were emphasized. He is closeness and kinship relations with the Prophet were touched upon. The claims that Ummu Sulaym was the milk aunt found strength. Ummu Sulaym's narration of the narrations we have discussed. It has been determined that it is directly related to his closeness to the Prophet. In the second part, the narrations of Ummu Sulaym and certain issues related to Ummu Sulaym in the narrations are examined under seven headings in total. The majority of the narrations narrated by Ummu Sulaym and the narrations about Ummu Sulaym are based on Ahmad ibn Hanbal. It has been determined that it was quoted in al-Musnad. However, the issues that he narrated the most hadiths are irritability, drinking water while standing and want of asking the Prophet for prayer. The son of most of the narrations from Umm Sulaym, Anas ibn Malik, grandson, Ishaq ibn Abdullah ibn Abu Talha al-Ansari. It is understood that the person narrated it through Abu Abdullah al-Ansari. It was aimed to contribute to the field in the light of this narration and information.