Fiziki mekanın meta evreni için fotogrametri ile dijitalleştirilmesi
Digitization of physical space with photogrammetry for metaverse
  1. Tez No: 777020
  2. Yazar: ALİ SAİTHAN ULUSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüzde neredeyse tüm dünya tarafından kullanılmakta olan sosyal medya platformu, yakın zamanda büyük bir yenilik olan Meta evren ile dönüşüm geçirmiştir. Bu yenilik, ünlü bir sosyal medya uygulaması olan Facebook şirketinin kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg 'ün şirketin yeni ismini Meta olarak duyurduğu açıklamasıyla ilerleme ve hız kazanmıştır. Günden güne popülerleşen meta evren platformu, mimarlık dahil pek çok alanda potansiyeller barındırmaktadır. Özellikle bu çalışma kapsamında tariflenen yöntemin meta evren entegrasyonu gerçekleştirilen mimari mirasın, korunması ve gelecek nesillere aktarılmasında önemli bir yol olduğu düşünülmektedir. Bu düşüncenin ışığında yürütülen çalışma; örnek bir yapı üzerinden fotogrametri ile 3B dijital modelleme sürecini uygulamakta, bu süreç içindeki farklı değişkenlere göre belirlenen ideal bir 3B modelin meta evren platformuna aktarımını açıklamaktadır. Korelasyonel araştırma yöntemi ile yürütülen çalışma, fotogrametri ile model oluşturma sürecinde iki farklı dijitalleştirme değişkeninin modelleme üzerindeki etkilerini analiz ederek meta evren için ideal bir 3B modelleme pratiği sunmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda Konya ili Karatay ilçesinde yer alan ve Selçuklu dönemine ait bir taşınmaz kültür varlığı yapısı olan Seyfeddin Karasungur Türbesi çalışma kapsamı olarak belirlenmiştir. Fotogrametri ile 3B modelleme sürecinde; ilk dijitalleştirme değişkeni olarak türbe çevresinden görüntü alınan cihazlar ve bunların donanım özellikleri, ikinci dijitalleştirme değişkeni olarak akıllı telefon ile alınan görüntülerin renk ve ışık değerleri analiz edilmektedir. Yapılan analizler sonucunda cihaz çözünürlüğü ile oluşturulan nokta sayısı doğru orantılıyken, görüntülerin ışık değerindeki değişikliklerle modellerin yüzey sayısının artırılabilir olduğu görülmüştür. Çalışma sonunda yüksek çözünürlüklü görsellerden elde edilen ve çok sayıda yüzey ile en iyi detaya sahip olan 3B model meta evrene aktarılmaktadır. Bu aktarım için bir meta evren platformu olan, Mona arayüzü kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The social media platform, which is used by almost the whole world today, has recently been transformed with a great innovation, Metaverse. This innovation gained momentum and progress with the announcement of Mark Zuckerberg, the founder and CEO of Facebook, a famous social media application, that the company announced its new name as Meta. The metaverse platform, which is getting popular day by day, has potentials in many fields, including architecture. In particular, the method described in this study is thought to be an important way to preserve and transfer the architectural heritage, which has been integrated into the metaverse, to future generations. The study carried out in the light of this thought; It applies the 3D digital modeling process with photogrammetry on a sample structure, and explains the transfer of an ideal 3D model determined according to different variables in this process to the metaverse platform. The study, carried out with the correlational research method, aims to present an ideal 3D modeling practice for the metaverse by analyzing the effects of two different digitization variables on the modeling process in the modeling process with photogrammetry. For this purpose, Seyfeddin Karasungur Tomb, which is an immovable cultural property belonging to the Seljuk period and located in the Karatay district of Konya province, has been determined as the scope of the study. In the 3D modeling process with photogrammetry; As the first digitization variable, the devices and their hardware features are analyzed, as the second digitization variable, the color and light values of the images taken with a smart phone are analyzed. As a result of the analysis, it was seen that the number of points created with the device resolution was directly proportional, while the number of surfaces of the models could be increased with the changes in the light value of the images. At the end of the study, the 3D model, which is obtained from high resolution images and has the best detail with many surfaces, is transferred to the metaverse. For this transfer, the Mona interface, which is a metaverse platform, is used.