Gazi Üniversitesi TÖMER yabancılar için Türkçe ders kitaplarının sözcük öğretim yöntemleri açısından incelenmesi
Gazi University TÖMER examination of Turkish textbooks for foreigners in terms of word teaching methods
  1. Tez No: 777018
  2. Yazar: ALİYE KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LOKMAN TANRIKULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışma, yabancılara Türkçe öğretiminde kullanılan Gazi Üniversitesi TÖMER Yabancılar İçin Türkçe Seti A1/A2/B1/B2 ve C1 seviye ders kitaplarının sözcük öğretimi bakımından hangi özelliklere sahip olduğunu belirlenmek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada, nitel araştırma yöntemi ve doküman inceleme tekniği kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Ders Kitabı İnceleme Formu”kullanılmıştır. Gazi Üniversitesi TÖMER Yabancılar İçin Türkçe Öğretim seti ders kitaplarında yer alan etkinliklerde; kullanılan sözcük öğretim yöntemleri, bu yöntemlerin uygulanma sayısı, öğretilmesi amaçlanan sözcükler ve bu sözcüklerin sayıları belirlenmeye çalışılmış, elde edilen bulgular tablolar hâlinde sunulmuştur. Araştırmanın verileri betimsel analiz yöntemi ile incelenmiştir. Araştırmada, en fazla sözcük öğretim yöntemi ve öğretilmesi amaçlanan sözcük sayısı A1 düzeyinde yer verilirken en az sözcük öğretim yöntemi ve amaçlanan sözcük sayısına C1 düzeyinde yer verildiği bulgularına ulaşılmıştır. Seviye ilerledikçe sözcük öğretimine daha az önem verildiği görülmüştür. Araştırma sonucunda en çok kullanılan sözcük öğretim yöntemleri; eşleştirme (f=47) , boşluk doldurma (f=37) , dinleme (f=25) , okuma (f=35) , birleştirilmiş yöntem (f=38) şeklindedir. En az kullanılan sözcük öğretim ise çağrışım (f=2) , gruplandırma (f=2) , ilişkilendirme (f=4) , bulmaca (f=1) , anlam analizi (f=3) şeklinde saptanmıştır. Hiç kullanılmayan sözcük öğretim yöntemleri sözlük kullanma, tahmin etme, sözcük türetme, müzik ve oyundur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the features of the Gazi University TÖMER Turkish Set for Foreigners A1/A2/B1/B2 and C1 level textbooks used in teaching Turkish to foreigners in terms of vocabulary teaching. In this study, qualitative research method and document analysis technique were used.“Textbook Review Form”was used as data collection tool. In the activities included in the textbooks of Gazi University TÖMER Turkish Teaching Set for Foreigners; The vocabulary teaching methods used, the number of applications of these methods, the words intended to be taught and the number of these words were tried to be determined, and the findings were presented in tables. The data of the research were analyzed by descriptive analysis method. In the research, it was found that while the maximum number of vocabulary teaching methods and the number of words intended to be taught were included at the A1 level, the least number of vocabulary teaching methods and the intended number of words were included at the C1 level. It was observed that as the level progressed, less importance was given to teaching vocabulary. As a result of the research, the most used vocabulary teaching methods; matching (f=47), filling in the blanks (f=37), listening (f=25), reading (f=35), combined method (f=38). Teaching the least used vocabulary was determined as association (f=2), grouping (f=2), association (f=4), crossword (f=1), semantic analysis (f=3). Vocabulary teaching methods that are never used are using a dictionary, guessing, word generation, music and games.