24 Ocak Sivrice (Elazığ) depreminin deprem sonrası deformasyonlarının jeodezik ölçmeler ile izlenmesi
Monitoring postseismic deformations of the January 24 Sivrice (Elaziğ) earthquake with geodetic measurements
- Tez No: 777039
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Doğu Anadolu Fayı (DAF), 24 Ocak 2020'de gerçekleşen Sivrice merkezli Mw 6.8 büyüklüğündeki deprem ile, son bir asırdaki büyük deprem üretme sessizliğini bozmuştur. Sivrice depremi, büyüklüğü ve konumu itibariyle DAF'ın davranışı ve bölgedeki sismik döngü konusunda bilgi edinmek açısından önemli bir yer tutmaktadır. Bu tez çalışmasında Sivrice depreminin bölgede deprem sonrası oluşturduğu deformasyonların InSAR ve GNSS yöntemleri ile izlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç kapsamında, uzak alanda sürekli GNSS istasyonları, yakın alanda ise TÜBİTAK tarafından desteklenen 114Y250, 118Y435 ve 121Y400 numaralı 1001 projeleri ile tarafımızca tesis edilen kampanya GNSS noktaları birlikte analiz edilerek bölgede meydana gelen deprem sonrası deformasyonlar belirlenmiştir. Ayrıca, Avrupa Uzay Ajansı'nın Sentinel uydusu kullanılarak yapılan InSAR analizleri ile bölgede oluşan deprem sonrası deformasyon alanları belirlenmiştir. InSAR verilerinin değerlendirilmesi sonucu deprem sonrası erken dönemde maksimum yer değiştirme yaklaşık LOS yönünde 5-6 ± 0.22 cm olarak gözlenirken, uzun dönemde deprem sonrası yer değiştirme fay boyunca batı yönünde ilerleme göstermiştir. GNSS verilerinin değerlendirilmesiyle, bölgede deprem üssüne en yakın sürekli istasyonda deprem anı yer değiştirme yaklaşık 5.9 ± 0.18 cm iken, uzun dönem deprem sonrası yer değiştirme güneybatı yönde yaklaşık 4.8 ± 0.21 cm civarlarındadır. Deprem merkez üssüne en yakın GNSS kampanya ölçüm noktasında deprem anı yer değiştirme yaklaşık 13 ± 0.36 cm olarak kaydedilmiş olup, deprem sonrası uzun dönem yer değiştirme ise güneybatı yönünde 11 ± 0.25 cm'yi bulmaktadır. GNSS kampanya ölçüm noktalarından deprem merkez üssüne yakın olan 8 noktada elde edilen yerdeğiştirme değerleri LOS yönünde izdüşürüldüğünde InSAR ile elde edilen LOS yönündeki yerdeğiştirmelerle uyumlu sonuç vermektedir. Yapılan değerlendirmelere göre, deprem sonrası hareketin tamamen sönümlenmeyip devam ediyor olduğu ve batıya doğru artış halinde devam ettiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
January 24 Sivrice earthquake (Mw 6.8) is the largest event took place along the EAF over the last century. Due to its size and location, the Sivrice earthquake provides plenty of information about the behavior of the EAF and the seismic cycle. In this thesis, InSAR and GNSS data are combined to observe the postseismic deformations of Sivrice earthquake. For this purpose, 8 year long dataset obtained from near-field campaign measurement sites and longer observations of continuous GNSS stations have analyzed together to estimate velocity field and monitor the deformation pattern. Campaign measurement sites were established by our team with 1001 projects numbered 114Y250, 118Y435 and 121Y400, funded by TUBİTAK. It is aimed to densify the velocity field with the InSAR analyzed using Sentinel-1 satellite of ESA. InSAR results infer that maximum deformation reveals around 5-6 ± 0.22 cm near epicenter on early postseismic period. It can be seen from observations of 2.5 year duration postseismic deformations are propogate to west part of Puturge segment, by the time. GNSS observations show the coseismic deformation as 5.9 ± 0.18 cm on nearest continious GNSS station and 13 ± 0.36 cm on nearest campaign measurement site while postseismic deformations are around 4.8 ± 0.21 cm and 11 ± 0.25 cm headed south-west, respectively. Since GNSS results are 3D vectors and InSAR results are on LOS direction, GNSS vectors have projected into LOS for more reliable comparison. Results of two different techniques validates each other on the single dimension. Investigating both spatial and temporal, it is seen that the postseismic movement is not completely fadeout but continues. It is interpreted that the dominant movement after the earthquake progressed towards the west and did not reach the surface.