Kadın anatomisine özgü işkence aletlerine dair bir inceleme ve nefsi müdafaa amacına yönelik takı tasarımı
A detailed examination of torture devices particularly for woman anathomy and jewellery design for self- defense purposes
- Tez No: 777081
- Danışmanlar: PROF. BÜLENT ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Tarih boyunca kadınlar cinsiyetleri ve kimlikleri üzerinden baskı altında tutulmuş, suçlanmış ve cezalandırılmıştır. Kadınlara uygulanan suç ve ceza sistemi tarihteki ilk çivi yazısı (ön anayasa) hukukunda karşımıza çıkar. Kadınlar, politik ve yasal olarak erkeklere göre dezavantajlı durumda kaldıkları için“dışlanmış”bir yaşam sürmeleri sağlanmıştır. Geçmişten günümüze kadın ve sanat ilişkisi toplumsal ve ekonomik gelişmelerle paralellik göstermiştir. Bu yapı içerisinde değerlendirilen kadına yönelik şiddet konusu tüm dünyada ve ülkemizde yaygın ve önemli toplumsal sorunlardan biridir.1 Özellikle Türkiye'de cinsiyeti, cinselliği ve kimliği yüzünden şiddet gören kadın ölümleri hala devam etmekte ve failleri çoğunlukla ceza almadan salıverilmektedir. Orta Çağ, kadın hareketlerinin oluşmasında önemli bir dönemdir. Bu dönemde özellikle kilisenin“büyücü”ya da“yalancı”olarak adlandırılan kadınlara yaptığı işkenceler ve uyguladığı kıyım, kadın hareketinin oluşmasında temel olmuştur.2 19.Yüzyıl'ın sonları, 20. Yüzyıl'ın başlarında kadınların fiziksel olarak kendilerini savunma, nefsi müdafaa hareketi ortaya çıkmıştır. En erken örneklerini 1850'lerde gördüğümüz nefsi müdafaa takı tasarımları üzerine günümüze kadar çeşitli çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmada özellikle kadınların anatomisine özgü işkence aletlerine dair bir inceleme, bu işkence aletlerinin sanatta betimlenmeleri ve kadınların nefsi müdafaa hareketi ile nefsi müdafaa amacına yönelik takı tasarımları üzerine çalışmalar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, women have been oppressed, accused and punished based on their gender and identity. The crime and punishment system applied to women appears in the first cuneiform (pre-constitution) law in history. Since women are politically and legally disadvantaged compared to men, they are allowed to lead an“excluded”life. From past to present, the relationship between women and art has shown parallelism with social and economic developments. The issue of violence against women, which is evaluated within this structure, is one of the widespread and important social problems all over the world and in our country. Especially in Turkey, women whom are tortured and killed because of their gender, sexuality and identity still continue today and their perpetrators are mostly released without punishment. The Middle Ages is an important period in the formation of women's movements. In this period, the persecution and persecution of women, whom were called“sorcerers”or“Liars”by the church, were the basis for the formation of this movement. At the end of the 19th century, and the beginning of the 20th century, women's physical self-defense and self-defense movement emerged. Various studies have been carried out on self-defense jewelry designs, the earliest examples of which we saw in the 1850s. This study, especially examines torture tools specific to women's anatomy, the description of these torture tools in art, studies on women's self-defense movement and jewelry designs for self defense purposes.