Voleybol spor kulübü oyuncularının psikolojik dayanıklılık düzeylerinin incelenmesi
Examination of psychological stability levels of volleyball sports club players
  1. Tez No: 777135
  2. Yazar: ADİLE BEGÜM ÇİÇEK KİMSÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, voleybol spor kulübü oyuncularının psikolojik dayanıklılık düzeylerinin incelenmesidir. Araştırmaya 2022 Eğitim Öğretim Yılı'nda Kahramanmaraş ili bölgesindeki spor kulüplerinin voleybol antrenman programlarına aktif olarak katılım sağlayan 18 yaş ve üzeri 78 erkek 74 kadın olmak üzere toplamda 152 bireyin görüş ve fikirleri ele alınmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinin kullanıldığı bu çalışmada, geçerlik ve güvenirliği test edilmiş olan Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ile sosyo-demografik değişkenler arasındaki ilişki t-test, anova, mann whitney-u ve kruskal-wallis h analizleriyle birlikte incelenmiştir. Araştırma kapsamında toplanan verilerin sonuçlara göre psikolojik dayanıklılık ile yaş, eğtim düzeyi, sporun yapılma süresi, sporcunun gelir düzeyi ve zorluklarla mücadeleyi sevme durumu arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmesine karşın psikolojik dayanıklılık ile cinsiyet, ebeveyn eğitim durumu, katılımcıların büyüdüğü yer ve spor yapma nedeni arasında anlamlı biri ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the psychological resilience levels of Volleyball sports club players. The views and opinions of a total of 152 individuals, 78 males and 74 females, aged 18 and over, who actively participated in the volleyball training programs of sports clubs in the Kahramanmaraş province in the 2022 academic year, were included in the research. In this study, in which quantitative research methods were used, the relationship between the Short Psychological Resilience Scale, which was tested for validity and reliability, and socio-demographic variables were examined together with t-test, anova, mann whitney-u and kruskal-wallish analyzes. According to the results obtained from the data collected within the scope of the research, although a significant relationship was determined between resilience and age, duration of sports and income level, no significant relationship was found between resilience and gender, parental education level, the place where the participants grew up and the reason for doing sports.