Osteoporoz hastalarında bifosfanat tedavisinin kemik kırıkları üzerine etkisi
Effect of biphosphantate therapy on bone fractures in osteoporottik patients
  1. Tez No: 777138
  2. Yazar: ASAN NAJAT ALI ALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTUĞ KUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş: Osteoporoz, kemik kütlesinde azalma, kemik yapısında bozulma ve kırık riski ile karakterize metabolik bir kemik hastalığıdır. Yaşlı nüfusun giderek artması osteoporozu ve buna bağlı kemik kırık riskini arttırmaktadır. Amaç: Bu çalışmanın amacı, osteoporoz nedeni ile takibe alınan ve tedavi için bifosfonat kullanan hastalarda bifosfonatın kemik mineral dansitesi, hastanın biyokimyasal parametreleri ve patolojik kırık oluşumu ile olan ilişkilerini irdelemek ve birinci basamak hekimlerinin bu bağlamdaki bilgilerine katkıda bulunmaktır. Gereç ve yöntem: Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi'nde osteoporoz tanısı alıp bifosfonat tedavisine başlanan 50 yaş üzeri kadın ve 60 yaş üzeri erkek cinsiyette olan tüm hastalar incelenmiştir. Bifosfonat tedavisi alan hastaların kullandıkları ilaçlar, tedavi süresi, varsa tedavi sırasında oluşan fraktürler ve bölgeleri değerlendirildi. Veriler Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Ankara Hastanesi hasta elektronik veri tabanından alındı. Hastaların Kemik Mineral Yoğunluğu ölçümleri, kullandıkları ilacın türü, ilacı kullandıkları süre, osteoporoz tanı konulmasından itibaren oluşan kırık sayıları araştırıldı. İstatistiksel analizler SPSS for mac versiyon 26 yazılımı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Osteoporosis is a metabolic bone disease characterized by decreased bone mass, deterioration in bone structure, and risk of fracture. The gradual increase in the elderly increases the risk of osteoporosis and related bone fracture. Objective: This study examined the relationship of bisphosphonate with bone mineral density, biochemical parameters of the patient, and pathological fracture formation in patients followed up for osteoporosis and using bisphosphonate for treatment, and to contribute to the knowledge of primary care physicians in this context. Material and method: All patients over 50 and men over 60 years of age between 2011 and 2021, who were diagnosed with osteoporosis and started bisphosphonate therapy in Başkent University Ankara Hospital, were examined. The drugs used by the patients receiving bisphosphonate therapy, duration of treatment, fractures, if any, and affected sites were evaluated. Data were obtained from the electronic patient database of Başkent University Ankara Hospital. The BMD measurements, type of used drug and duration, whether the drug was discontinued, possible side effects, and number of fractures since diagnosis were investigated.