تفسير إنسان عين المعاني في تفسير الكلام الرباني لأبي نصر أحمد بن محمد بن أبي يزيد ال َّس َجاونديِّ (ت بعد 571هـ) من بداية سورةالحجر إلى نهاية سورة النمل دراسة وتحقيق
İmam Ebu Nasr Ahmed b. Muhammed b. Ebu Yezid es-Secavendi'nin İnsan Ayni'l-Meani fi Tefsiri'l-Kelam er-Rabbani tefsiri üzerine tahkik çalışması (Hicr Suresinin başından Neml Suresinin sonuna kadar
  1. Tez No: 777137
  2. Yazar: AHMED ISSA MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULSALAM YOUSUF ESSA AL-YACOUB
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  6. Anahtar Kelimeler: (insan, ilahi kelam, tefsir, es-Secevendi), (human, divine speech, interpretation, al-Sajawandi)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Tefsir ilmi, bütün İslami ilimler arasında önemli bir konuma ve yüksek bir dereceye sahipti.(Ebu Nasr Ahmed bin Muhammed'in İlahi Kelamın Tefsirinde İnsan Ain al-Ma'ani'nin Tefsiri) adlı bir el yazmasının gerçekleştirilmesi için. bin Ebi Yezid el-Sajawandi (ö. 571 H.'den sonra), bir çalışma ve inceleme (Hicr Suresi'nden Ankabut Suresi'ne kadar), çalışmada karşılaştırmalı ve karşılaştırmalı bir yaklaşım izlendi.Çalışma aşağıdakileri içeren sonuçlara ulaştı: Ana özellik Dipnot ve açıklamaların yapılması dördüncü asır literatürünün en önemli kısmıdır ve bu bilimde bir gerileme veya gecikme olarak değil, bilakis ilimlerin bitirildiği bir aşamadır. kitap bugüne kadar basılmamış ve daha önce araştırılmamış ender kitaplardan biridir. Tefsir kapısına girmek isteyen araştırmacılara, zaman kazanmak ve Ebu Nasr El-Sajawandi ve babası Muhammed bin Tayfur'un tefsir kitaplarında neden çokça bahsedilmediğini öğrenmek için çabayı genişletmelerini tavsiye edin. El yazmalarının kazılması ve sayfalarındaki tozun temizlenmesi gerekliliği.Beyaz eller, akıllar ve kararlılık, bu emaneti en iyi şekilde aktarma sorumluluğunu taşıyan müfettişler tarafından temsil edilmektedir.Terbiye ilmi, biz Müslümanların sahip olduğu ilimlerden biridir. İslam kütüphanelerinin, İslam dünyasındaki ileri bilim adamlarının kitaplarında yer almayan bilgilerini öne çıkarma ihtiyacına çok dikkat edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The science of tafsir occupied a prominent position and a high degree among all Islamic sciences. To the realization of a manuscript, which is (The Interpretation of Insan Ain al-Ma'ani in the Interpretation of the Divine Speech by Abu Nasr Ahmed bin Muhammad bin Abi Yazid al-Sajawandi (d. after 571 AH), a study and investigation (from Surat Al- Hijr to Surat Al-Ankabut), the study followed the contrastive and comparative approach. The study reached results, including: The main feature of the literature in the fourth century is the making of footnotes and explanations, and this is not considered a decline or delay in science, but rather it is a stage in which the sciences were graduated. He has extensive knowledge and insight, and that this book is one of the rare books that has not been printed so far and has not been investigated before. Recommend researchers who want to enter the door of interpretation to free up time and expand the effort to find out why Abu Nasr Al-Sajawandi, and his father, Muhammad bin Tayfur, were not mentioned in abundance in the books of interpretation. The necessity of excavating manuscripts and clearing the dust from their pages. White hands, minds, and determination are represented by those investigators who bear the responsibility of transferring this trust in an optimal manner. The science of investigation is one of the sciences that we Muslims should pay great attention to. The need of Islamic libraries to highlight the knowledge of advanced scientists in The Islamic world, which did not appear from their books.