Venedik'in doğu ile ticareti ve ticaretin Venedik şehir yaşamına etkileri (1200-1500)
Venice's trade with the east and its effects on Venice city life (1200-1500)
  1. Tez No: 777142
  2. Yazar: CEREN ALTUNBEĞ TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ORUÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Tarih, Economics, Law, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 546
Özet
Venedik tarihi başlangıcından itibaren deniz ve Doğu ile bağlantılıdır. Venedik Cumhuriyeti bir şehir devletinin uluslararası pazarlarda doğrudan rakipleri olan zamanın en büyük güçleri ile yüzleşmeyi başaran yegâne örnektir. Bu, Venedik'in özellikle Doğu Akdeniz'de ana ticaret yollarına hâkim olmasını sağlayan jeopolitik konumu ve ekonomik zekasının mükemmel birleşiminin sonucuydu. Cumhuriyetin ekonomik gücünün temel unsuru, belki de tarihte ilk kez devletin çıkarlarının bireylerin çıkarlarıyla mükemmel bir şekilde örtüştüğü bir sisteminin yaratılmasından ibaretti. Venedik'in genişlemesi tüccarların bireysel politikasına bağlı değildi, ancak inisiyatif özgürlüğüne izin veren, aynı zamanda hileli girişimler veya riskli işlerden kaçınmak için çok net kurallar koyan bir Cumhuriyet tasarımının parçasıydı. Venedik, uluslararası ticareti ve denizcilik ekonomisini desteklemek için ticarî satış noktalarının açılması ve ticaret kolonilerinin kurulmasının eşlik ettiği, yabancı topraklarda bir tür lojistik omurga olan bir dayanak noktası ve ileri karakollar ağı oluşturdu. Tüm siyasi ve ticarî tarihini, ticaret yollarının canlılığını ve güvenliğini garanti altına alma ihtiyacı nedeniyle pragmatizme dayandıran Venedik aynı zamanda Doğu ile gerçekleşen diyalogun tartışmasız kahramanıydı. Doğu'ya ulaşan Venedikli seyyahlar, tüccarlar ve elçiler ticarî ya da diplomatik amaçlar doğrultusunda hareket etseler de, Venedik-Doğu ilişkisi yalnızca ticaret veya siyasi hedeflerle sınırlı olmayan sanatsal imgelerde, şehir kültüründe, mimarî yapılarda, bilim alanında bir karşılaşma ile sonuçlandı. Venedik sembolik ve stratejik olarak kendi jeopolitik alanını inşa ettiği sistem sayesinde insan ve mal trafiğinin, bilgi ve birikimin yüzyıllar boyunca karşılıklı etkileşimine katkıda bulunan iki dünyayı birbirine yaklaştırdı. Bu tez çalışmasında, Venedik'in doğu ile ticareti bağlamında ticaretin Venedik şehir yaşamına etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Venice has been connected with the sea and the East from the beginning of its history. The Republic of Venice is the only example of a city-state that succeeded in confronting the great powers of the time, which were its direct rivals in international markets. It was the result of the perfect combination of Venice's geopolitical position and economic acumen that allowed it to dominate major trade routes, particularly in Eastern Mediterranean. The essential element of the Republic's economic power consisted in the creation of a system in which, perhaps for the first time in history, the interests of the state coincided perfectly with the interests of individuals. The expansion of Venice did not depend on the individual policy of the merchants, but was part of a Republic design that allowed the freedom of initiative, but also set very clear rules to avoid fraudulent undertakings or risky business. Venice established a network of fulcrums and outposts as a sort of logistical backbone in foreign lands, accompanied by the opening of commercial outlets and the establishment of trade colonies to support international trade and the maritime economy. Basing its entire political and commercial history on pragmatism for its need to guarantee the vitality and security of trade routes, Venice was also the undisputed hero of the dialogue with the East. Although Venetian travelers, merchants and ambassadors who reached the East acted for commercial or diplomatic purposes, the Venetian-East relationship resulted in an encounter in artistic images, urban culture, architectural structures, and science, which was not limited to commercial or political goals. Venice brought the two worlds closer together, which contributed to the mutual interaction of the human and goods traffic, knowledge and accumulation for centuries, thanks to the system in which it built its own geopolitical space, symbolically and strategically. In this dissertation, the effects of trade on Venetian urban life in the context of Venice's trade with the East were examined.