Kamu sağlık çalışanlarının sağlık turizmi algılarının ölçülmesine yönelik araştırma
A study to measure the perceptions of public health workers on health tourism
- Tez No: 777143
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA IŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Turizmi İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Modern bir insan kaynakları yöntemi olarak yetenek yönetimi araştırmaları dünyada öne çıkmaktadır. Kurumsal insan kaynaklarının sürdürülebilir bir rekabet unsuru olarak geliştirilmesi ve güçlendirilmesi insan kaynakları yönetiminin kapsamına girer. Kamuda yeniden yapılanma sürecinde geleneksel kamu yönetiminden yeni kamu işletmeciliğine geçiş hız kazanmaktadır. Bu süreçte kamu sektörü çalışanlarının becerilerini ölçmek, makul bir şekilde değerlendirmek ve geliştirmek gerekmektedir. Sağlık sisteminin en önemli kaynağı sağlık personelidir. Türk halk sağlığı sektörünün etkin ve verimli hizmet sunabilmesi, sağlık sisteminin ihtiyaçlarını karşılayan kişilerin istihdamına, gelişimine ve motivasyonuna bağlıdır. Sağlık Bakanlığı, sağlık insan kaynaklarının gelişim sürecine uygun olarak yetenek yönetimi konusunda sağlık turizmini geliştirme alanında da araştırmalar yapmaktadır. Yapılan bu çalışmada kamu sağlık çalışanlarının sağlık turizmi algılarının ölçülmesine yönelik yapılan bu çalışmada her türlü handikap ve model çalışmaları sırasıyla incelenmiştir 401 kişiye uygulanan bu anket sonuçları sırasıyla SPSS programı ile analiz edilmiş yapılan sonuçlar doğrultusunda ANOVA model testi uygulanmış ve bu güvenilirlik analizi sırasıyla bütün değişkenlere uygulanmıştır ortaya çıkan sonuçlar ise kamu sağlık çalışanlarının sağlık turizmi algılarının ölçülmesine yönelik yapılan çalışmada girilmiş, bireylerin yabancı dil bilgi ve seviyesi değişkenlerin de ki iyileştirmeler sağlık turizmi duyulan ilgiyi artırırken sosyo-demografik değişkenler de eğitim seviyesi, yabancı dil bilgi seviyesi gibi gruplarda daha alt seviyede olan gruplar olumsuz yönde etkilenmektedir. Kurulan hipotezler kabul edilmiş ve anlamlı olarak ölçümlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Sağlık Turizmi, Sağlık Personeli, Turizm, Sağlık, Kamu
Özet (Çeviri)
The researches of talent management as a modern human resources method, stands out in the World. Developing and strengthening corporate human resources as a sustainable competitive element is included in the scope of human resorces management. In the process of restructuring in the public sector, the trasition from traditional public administration to new public management is gaining momentum. In the process, it is necessary to measure, reasonably evaluate and develop the skills of public sector employees. The most important resource of the health system is the health personnel. The ability of the Turkish public health sector to provide effective and efficient service depends on the employment, development and motivation of the people who meet the needs of the health system. The Ministry of Health also conducts research in the field of health tourism development on talent management in accordance with the development process of health human resources. In this study, all kinds of handicap and model studies were examined in order to measure the health tourism perceptions of public health workers. The results of this questionnaire, which was applied to 401 people, were analyzed with the SPSS program in order, ANOVA model test was applied in the line with the results found, and this reliability analysis was applied to all variables, respectively. The results obtained were entered in the study conducted to measure the health tourism perceptions of public health workers, while the improvements in the variables of foreign language knowledge and level of individuals increase the interest in health tourism, sociodemographic variables are negatively affected in groups such as education level and foreign language knowledge level. . Established hypotheses were accepted and meaningfully measured. Keywords : Health Tourism, Health Personnel, Tourism, Health, Public