Bazı bitki türlerinin fotosentetik metabolizmasının fizyolojik ve anatomik yönden incelenmesi
  1. Tez No: 7772
  2. Yazar: ESİN AKÇAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. KAMİL YÜREKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
46 6. ÖZ2T Bitkilerin f o t o sent e tik metabolizma tiplerini belirlemeye yönelik ve bunların tarımsal alanda kültüre edilmesini amaçlayan bu çalış ma için gerekli bitkisel materyal Îzmir-Nif dağı ve etekleriyle, Bornova civarından toplanmıştır. 57 tür üzerinde fizyolojik, 32 tür üzerinde de anatomik çalışmalar yapılarak hangi tip metabolizmaya i C-jC^jCAMt C-r-Cj, gibi, sahip olduğu saptanmıştır. Bugüne kadar yapılmış ve literatürda kaynacı gösterilen tüm çalış malardan, fotosentezin CL yoluna sahip bitki türlerinin değişik st res koşullarda başarıyla yayılış gösterdiği ve ürününün bol oldu ğu anlaşılmıştır. Bu çalışmada fizyolojik deneyler için, bitkinin gövde taban kısmın dan alman materyaller öncelikle 60 C de kurutularak öğütülmüş ve iki tekrarlı analizi yapılacak şekilde eşit parçalara ayrılmıştır. Öğütülen materyalden 5 gram alınmış, üz er ine % 80 lik 30 mi etanol konulmuş, 24 saat bekletildikten sonra süzülmüştür ( süzüntü 1 ). Süzüntü 1 den artan posa üzerine 30 mi saf su eklenmiş,24 saat bek- tildikten sonra süzülmüştür ( süzüntü 2 ). Süzüntü 2 den artan posa üzerine 30 mi perki orik asit (# 52 lik) konarak 24 saat bekletilmiş ve süzülmüştür ( süzüntü 3 ). Süzüntü 3 ten artan posa atılmıştır. Süzüntü 1, süzüntü 2 ve süzüntü 3 üzerine 3 er nil Antlıron çözelti si eklenerek, 10 dakika bekletildikten sonra spektrofotometre ile 620 nm de absorbs iyon delerleri okunmuştur. Böylece süzüntü 1 de gluicoz, süzüntü 2 de fruk toz, s üzüntü 3 de de nişasta tayini yapıl mıştır.47 Materyalde, saptanan glukoz,fruktoz, nişasta miktarlarımla ilgili olarak 57 türden 25 inin C^, 24- ünün C^, 7 sinin ara-form, 1 inin de CAM yoluna sahip oldu.ju anlaşılmıştır. Anatomik çalışmalarda, bitki yapraklarının iletin demetlerinden ge çecek şekilde elle, enine kesitler alınmış $ iletim demetinin çevre sini kuşatan kının varlımı, kında bulunan kloroplastlarm pozisyo nu, sarturla boyanıp bollanmaması, ışık mikroskobunda incelenerek bitkilerin anatomik açıdan han 5 i fotosentetik metabolizmaya sahip oldukları anlaşılmaya çalışılmıştır. Sonuçta incelenen 52 türden 19 tür C^, 13 tür de 0-, özelliği gös termekte olduğu anlaşılmıştır. Fizyolojik ve anatomik deney sonuçlarını karşılaştırdığımızda 14- türün' birbirini destekliyor olması, çalışmamızın biz i, bitkiler in fo tosentetik metabolizmaları ve feu metabolizmada izledikleri 0 yolla rı hakkında kesin bir sonuca ulaştıramadıgını göstermektedir. Ke sin sonuca ulaşmak için bitkilerde fotorespirasyon olayının ne öl çüde serettigini, kimyasal reaksiyonları katalize eden enzim sis temlerinin neler olduğunu ve nasıl işledi-jini,Na elementinin hangi C yolunu izleyen bitkiİ3rde,..as.ı!' efckili olduğunu öğrenmeye ihtiyaç vardır. Çalışmamızdaki sonuçlar, bu çeşit bilgilerle de desteklenirse, "bilim dünyasına, tarıma, v.b- alanlara bol ürün veren ve kötü şartlara dayanıklı yeni tür bitkiler kazandırabileceğini umarım.
Özet (Çeviri)
7-SUMMARY This work is aimed at determining the types of photosynthetic metabolism of plants and is also directed to culture them for agricultural purposes. The plant species for this study have been obtained from Nif mountain and its skirts, and Bornova region, all near the city of Izmir. Physiological studies have been done on 57 species, in addition anatomical studies also have been done on 32 species, all culminating in determination of the types of metabolisms involved such as CUjCX jCAMjCU-C^,. To date, all studies referred to in the literatüre have shown that the species which ha^re C^ type photosynthesis can be successfully bred under different stress conditions and can have high yield. For physiological experiments, the sample materials obtained from the shoots have first been dried at 60 °C, ground, and then divided into equal portions for analyses to be repeated twice. A 5 gram sample is taken from the ground material and is added SO Methanol of 30 mis. subsequently, the mixture is kept for 24 houifts and then filtred (filtrate l).The residue of filtrate 1 has been added 30 mis. of distilled water kept for 24 hours and then filtered (filtrate 2). The residue of fitrate 2 has been added 30 nils of perchloric acid (52 frf.49 kept for 24 hours and then filtered (filtrate 3). The residue of filtrate 3 has been discarded. 1,2 and 3 have each been added 3 nils of Anthron solition rested for 10 minutes-, and then the absorstion volues have been read via spectrophotometry at 620 nm.Thus the amounts of glucose, fructose and starch have been determined in filtrates 1,2, and 3»respectivelyyAccording to such determinations out of 57 species, 25 had C^; 7 had C^-CU, 24 had C^j 1 had CAM typ metabolisms. In anatomical experiments, lateral cross-sections have been cut by hand out of vascular elements, by using a light microscope to determine.The existence of bundle sheaths around vasculem elements, the position of chloroplasts in the bundle sheats whether coloration of chloroplasts is caused by sartur attempsş have keen made to discover the types of photosynthetic metabolism from anatomical point of view. As a result, out of 32,19 exhibited C^; 13 exhibited C^ type metabolisms. Upon comparing the physiological and anatomical experimental results, the fact that 14 species exhibit the same metabolism, shov.'s that our studies have failed to give conclusive results as to the types of photosynthetic metabolism of plants and the nature of C connection in these metabolisms.50 To reach conclusive results, it is recommended that, one determine the rate of photorespiration the nature of enzyme systems responsible as catalysts and the way they function, as well as how Na is effective in what types og C connections. If the results of our studies are supported by the answers to such questions it is expected that the world of science and agriculture will gain new species which will give high yields and be resistant to adverse conditions.