Manyas ilçesi ve civar köylerindeki çeşitli bitkilerde görülen parazit funguslar üzerinde taksonomik bir araştırma
- Tez No: 7773
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
-73- ı 4 İl*." > !,1 I 1 5. ÖZET Manyas ilçesi ve civar köylerindeki yabani bitkiler üzerindeki parazit fungus lar şu ana kadar taksonomik yön den araştırılmamıştır* Bu nedenle araştırma bölgesi olarak bu bölge seçilmiştir. Araştırma bölgesinde 21 fungus türü bulunmuştur* Bun lardan 5 türü Ascomycetes sınıfından, 15 türü Basidiomy- cetes sınıfından ve bir türde Pay corny çete s sınıf ındandır. Ascomycetes sınıfına girenlerden 2 t Ur Erysiphs. bir tür Taphrlna ve bir türde Vent ur i a cinsine aittir. Basidiomy- cetes sınıfına girenlerden 5 tür Puccinia. 3 tür Uromyces. 3 tür Uatilago. 2 tür Phragmidium. bir tür fflelampaora ve bir türde Tranzschelia cinsine aittir. Phycomycetes sını fındaki parazit fungus türü ise Peronospora cinsindendir. Araştırmamız sonucunda ülkemiz için yeni olan 4 pas türü bulunmuştur. Yeni olan bu fungus türleri ve konukou- ları aşağıdadır. gun guslar Konukcu Bitkiler Uromyces ambiguua(D.O.)Lew. Allium sativum L. Puccinia piloaelloidorum Probst. Pilosella auriculoides L. Puccinia porri( Sower by) Winter. Allium scorodoprasum L. Puccinia tragopogenis Corda. Ragadiolns stellatus L. Araştırmamız sonucunda ülkemiz iğin yeni olduğu sap tanan 5 konukcu türü ve üzerindeki parazit fun guslar aşa ğıdadır. i MM,114; ı,ıf:, IS) 4 Hı iıtiılıHiBsri: ;l!kiiı?î|i! :toı(iı|;,i.N,ıI«« Jll» ı İM »-iMlllllliitilWII 'MJ,>:';lı! IIIHI3WH '«tıill'i.,», i.«.iti.İUÛ'İ 'illiFı.-, |fv! lS?!if!i;.:ilıi:i|| :,|j!ı!.;:,|...,...? Nf.iiUı.ı'-74- Fun guslar Erysiphe polygon! D.C. Uromyces rumiois (Sch)Wint. Puccinia mal vace arum Mont. Me lamps or a allii-populina Kleb. Peronospora parasitica (Pars. ex Fr.) T ulan e e KonukQu Bitkiler Torilis nodosa(L. ) Gaertner Rumex crispus L. Althaea pal lit e L. Populus pyramidalis Rozan Raphanus raphanl strum L. Bu araştırmamızla» ülkemiz mi kr of 1 orasına 4 yeni pas tUrU ve 5 yeni konuk çu tUrü katılmış olmaktadır*
Özet (Çeviri)
-75- 6. SUMMARY Ho work has been done on the taxonomy of the parasitic ;< fungi found on the wild plants of Manyas town and its en- ' virons village, uptill now* As such, this region was selected as the area of study. i 21 species of parasitic fungi were determined from the fe' region of investigation. Out of these 5 species belong to II the class Ascomycetes. 15 to class Basidiomyoetes and 1 'I species to the class Phyoomycetes. Prom the class Ascomy cetes 2 species belong to the genus Erysiphe. 1 species to the genus Unoinula. 1 species to the genus Taphrina and 1 species to the genus Venturis, Within the class Basidjomycetea 5 species belong to the genus Puooinia, 3 species to the genus Uromyoes. 3 species to the genus Usti- lago. 2 species to the genus Phragmldium. 1 species to the genus Me lamps ora and 1 species to the genus Tranzschelia. Of the class Phycomyoetes there is 1 species belonging to the genus Peronospora. During the present study 4 species of rust have been recorded for the first time in Turkey. Their names and the hosts of these new species are given as follow. Fungal Species Host Plants. Uromyoes ambiguus (D.OLew Allium sativum L. Puocinia piloselloidarum Probst. Pilosella auriouloides L. »üS-iMl'O ?!» ( M-W-Ul İtli ilTDW ;:;iil !? ' : I in, il,;|)ıjiı Ki: i ;j..; i: :i" ?,,,ij I.1:* I :>! ! i! 1 '.! !>!:|,!i i if!.!>?» :.;:,.. ı-,l| ili; 1 ;i.| i ! 1 il t.11. I ??.[.] m : ;., : ?: ?,ı »;:, | ? ;.?,, :.., i j |;||-76- Puccinia porri (Sowerby) Winter Allium acorodopraaua L. Puccinia tragopogenla Cor d a. Regadlolua atellatua L* The results of our study have led to the discovery of 5 ho8t plants new to the flora of Turkey and the determina tion of the parasitic fungi on them which are given below. Fungal species Ery alpha polygon! D.C. Ur payee a rumioia (Sch) Vint. Puccinia mal vace arum Mont* Melampsora alli-populina Kleb. Peronospora parasitica (Per a ex Pr.) Tulanae Hoat Planta Tori lis nodosaC L* ) Gaertner. Rumex eriapua L. Althaea pallite L* PopuIub pyramidalia Rozan RaphanuB raphani strum L. In conclusion, t hi a investigation has added 4 new species of rust and 5 new apeoiea of hoat plant to the my c of lora of Turkey*... wuu.ii a ai,*.'u -.Wiii--.-*..«hi i:mi*'.. i,i.j f»-'U mi\ M