Microelement gübrelerinin bazı bitkilerin gelişmesi üzerine etkileri
- Tez No: 7771
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
25 - V» Ü Z E T Artan fiatlar ve politik çalkalanmalar ile birlikte besine olan ihtiyacımız Dünya' mızdaki gıda durumunu tari hin en, karmaşık dönemine sokmuştur. Nüfus patlaması ile doğan kirlenme ve şehirleşme bu olayı çok daha kötü bir yöne doğru sevketmektedir. Tarımsal üründe bolluktan söz- edilebilen günler geride kalmıştır. Bugün her bitki çeşit li yönleri ile değerlendirilmeye çalışılmakta ve bunların ekonomik potansiyelini ortaya koymak için çaba sarfedil- mektedir. Bunun yanında insanlığın ana tahıl ürünleri olan buğday, çeltik ve mırda gübreler, mikroelemental besin maddeleri ve ıslah programları kullanarak verimi art tırma yolunda çalışmalar sürdürülmektedir. Bu araştırma sözüedilen programlardan birini kapsamaktadır. Burada buğ dayın verim potansiyeli üzerinde Zq ve Mn'ın etkileri de nenmiştir. Araştırma materyali olarak T. aestivum ( Curnhu- r-iyet 76) kullanılmış t ir. Deneyler 1987-I988 yılları ara sında E. Ü. Fen Fakültesi Botanik Anabilim Dalı seraların da gerçekleştirilmiştir. Kullanılan toprak ağır bünyeli toprak olup Menemen, ovasından alınmıştır. İki farklı aeri halinde yürütülen denemelerde farklı gübre uygulanmaları yapılmıştır. Birinci seri için yapılan azot uygulaması la mamı ekim önceai uygulanmış ve ikinci seri içinde °/0 50 si ekim önceai ve diğer °/o 50' si de kardeşlenme döneminde ol mak üzere verilmiştir. Çinko ve Mangan mikroelementleri ekimden önc,e 0.5 kg/ da Za, Mu 1 kg/ da Zn, Mu ve 1.5 kg/da Zn ve Ma şekliyle verilmiştir. Ölçülen parametreler ise; tohum çimlenmesi, başak sayısı ve toprak üstü kısımlarının yaş ve kuru ağırlıklarıdır. Elde edilen sonuçlara göre kon trol s^kaıların-da yetişen buğdaylarla deney saksıları arasında kuru dane verimi açısından, mikroelement uygula masının değer artışı sağladığını gösteren farklı veriler elde edilmiş bu arada en yüksek verim azo-fcun tamamının tek defada ekim öncesi uygulanması ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
- 20 V. SUM M A R Y Racketing world prices and political considerations with spiralling demand make the globel food situation more complicated than ever- before in the history. Po-pollution and urbanization are adding to this situation badly. The days of agricultural surpluses, are gone. Today every plant is used in one or the other way and attempts are being made to evaluate their economical potential. At the same time the productive capacity of the major crops of humanity like wleat, rice and maize is also being increased through the uae of fertilisers, Microelemental nutritive subustances and breeding programmes. This investigation covers one of the above mentioned programmes where Zn airi Mn have been tried, to see their effects on the productive potential of wheat. Triticurn aestivum CV. Cumhuriyet j6 has been used as the study material. The experiments have been carried out during, the years (1987-1983) in the green house of the Ege University, Science Faculty, Botany Section. The heavy type of soils used have been taken from the plain of Menemen.» The experimeaty followed in two series, have been given different fertiliser application. In the first series nitrogen fertiliser has been given totally before sowing whereas in the second series fertiliser application has been done as 50 percent before sowing and 50 percent during tillering stage. The microelements Zn and Mn have been applied before sowing as Zn*Mn 0.5 kg/ da, Zn+Mn 1.0 kg/ da and Zn*Mn 1»5 kg/ da. The parameters measured were germina tion percentage, number of tillers, fresh and dry weights of above ground parts. The results obtained show that the production of grains in wheat been higher in the series with microelemental application as compared to the control. The production in general has been more under single fertiliser application,..»*,?