Küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinde immunhistokimyasal CMTM6 ve PD-L1 'in klinikopatolojik ve prognostik önemi
Clinicopathological and prognostic importance of immunohistochemical CMTM6 and PD-L1 in non-small cell lung cancers
- Tez No: 777208
- Danışmanlar: DOÇ. SIDIKA FINDIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Akciğer kanseri dünya çapında en sık görülen 2. kanserdir ve kanser nedenli ölümlerin en sık nedenidir. İmmün kontrol noktalarının tespit edilmesi ve immünoterapinin geliştirilmesiyle birlikte akciğer kanseri tedavisinde umut verici gelişmeler meydana gelmiştir. Programlanmış ölüm 1 (PD-1) / Programlanmış ölüm ligandı 1 (PD-L1) yolu, tümör mikroçevresi içinde immün toleransın başlatılmasını ve sürdürülmesini kontrol eder. CKLF-like MARVEL transmembrane domain containing 6 (CMTM6) bir tip 3 transmembran proteini olup PD-L1 protein düzenleyicisi olarak rol alır. Çalışmamızda Meram Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalında 2015-2021 yılları arasında tanı almış 100 adet küçük hücreli dışı akciğer karsinomu (KHDAK) vakası değerlendirildi. Vakalara immünhistokimyasal CMTM6 ve PD-L1 boyaları uygulanarak veriler klinikopatolojik parametrelerle istatiksel olarak karşılaştırıldı. Çalışmaya dahil edilen tüm hastaların H- PD-L1 skoru ortancası 10,00 (1. çeyrek:0,00- 3. Çeyrek:70,00), H-CMTM-6 skoru ortancası ise 40,00 (1. çeyrek:10,00- 3. Çeyrek:100,00) olarak tespit edildi. Tümör çapı ≥5 cm olan hastaların H-PD-L1 ve H-CMTM6 skorları tümör çapı
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the second most common cancer worldwide and the most common cause of cancer-related death. With the detection of immune checkpoints and the development of immunotherapy, promising developments have occurred in the treatment of lung cancer. The programmed death 1 ( PD-1) / programmed death ligand 1 ( PD-L1) pathway controls the initiation and maintenance of immune tolerance within the tumor microenvironment. CKLF- like MARVEL transmembrane domain containing 6 (CMTM6) is a type 3 transmembrane protein and acts as a PD-L1 protein regulator. In our study, 100 non-small cell lung carcinoma (NSCLC) cases diagnosed between 2015-2021 in the Department of Pathology of Meram Faculty of Medicine were evaluated. Immunohistochemical CMTM6 and PD-L1 stains were applied to the cases, and the data were statistically compared with clinicopathological parameters. Included in the study the median of the H-PD-L1 score of all patients was 10.00 (1st quartile: 0.00-3rd quartile: 70.00), and the median of the H-CMTM-6 score was 40.00 (1st quartile: 10.00-3rd quartile:100.00). The H-PD-L1 and H-CMTM6 scores of patients with tumor diameter ≥5 cm were statistically significantly higher than patients with tumor diameter