Gebelerde algılanan COVİD-19 riski ile sağlıklı yaşam davranışları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between perceived COVID-19 risk and healthy lifestyle behaviors in pregnant women
- Tez No: 777207
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
EROL, B. (2023). Gebelerde Algılanan COVID-19 Riski ile Sağlıklı Yaşam Davranışları Arasındaki İlişkinin Belirlenmesi. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Halk Sağlığı Hemşireliği AD. Yüksek Lisans Tezi. Ankara. Amaç: Bu çalışmada, gebelerde algılan COVID-19 risk düzeyi ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel araştırmanın örneklemini, Mart 2022 - Mayıs 2022 tarihleri arasında, rutin gebelik kontrolüne gelen ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 351 katılımcı oluşturdu. Veri toplama formunda, Tanıtıcı Bilgi Formu (30 soru), Gebelikte Algılanan Bulaşıcı Hastalık Risk Ölçeği: COVID-19 versiyonu (20 madde), Gebelikte Sağlıklı Yaşam Davranışları Ölçeği (29 madde) yer aldı. Çalışmanın uygulaması için gerekli etik ve kurumsal izinler alındı. Veriler, pandemi koşullarına ve mahremiyete dikkat edilerek, uygun bir ortamda yüz yüze toplandı. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 27,95±5,04'tü. Çalışmada yer alan katılımcıların %67'si (n=235) planlı ve isteyerek gebe kaldığını, %63,8'i (n=224) gebelikten önce bir doz ve üzerinde COVID-19 aşısı yaptırdığını, %14.0'ü (n=49) şimdiki gebeliğinde COVID-19 aşısı yaptırdığını bildirdi. Gebelikte Algılanan Bulaşıcı Hastalık Risk Ölçeği: COVID-19 versiyonu toplam puan ortalamasının 63,69±15,51, Gebelikte Sağlıklı Yaşam Davranışları Ölçeği toplam puan ortalamasının 122,45±12,26 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
EROL, B. (2022). Determining the Relationship Between Perceived COVID-19 Risk and Healthy Lifestyle Behaviors in Pregnant Women. University of Health Sciences, Gülhane Health Sciences Institute, Public Health Nursing Department. Master of Science Thesis. Ankara. Objective: In this study, it was aimed to examine the relationship between the perceived risk of COVID-19 in pregnant women and healthy lifestyle behaviors. Materials and Methods: The sample of this cross-sectional study consisted of 351 pregnant participants who came to their routine control and met the inclusion criteria between March 2022 and May 2022. In the data collection form, Introductory Information Form (30 questions), Perceived Infectious Disease Risk Scale in Pregnancy: COVID-19 version (20 items), Healthy Living Behaviors During Pregnancy Scale (29 items) were included. Necessary ethical and institutional permissions were obtained for the implementation of the study. Data were collected face-to-face in an appropriate environment, paying attention to pandemic conditions and privacy. Results: The mean age of the participants was 27.95±5.04. Of the participants in the study, 67% (n=235) got pregnant on a planned and voluntary basis, 63.8% (n=224) had one dose or more of the COVID-19 vaccine before pregnancy, 14.0% (n=49) ) reported that she had received the COVID-19 vaccine in her current pregnancy. Perceived Infectious Disease Risk Scale during Pregnancy: The mean score of the COVID-19 version was 63.69±15.51, and the mean score of the Healthy Living Behaviors During Pregnancy Scale was 122.45±12.26.