Kadın Azmağı (Muğla/Akyaka) nehirağzı bölgesi zooplank tonunun belirlenmesi
Determination of the zooplankton of the Kadın Azmağı (Muğla/Akyaka) estuarine region
  1. Tez No: 777235
  2. Yazar: TARKAN BAYKURTALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada Kadın Azmağı nehirağzı bölgesi zooplanktonu taksonomik olarak incelenmiştir. Ocak 2021-Aralık 2021 tarihleri arasında, mevsimsel olarak nehirağzı bölgesinden 3, nehir ve deniz etkisinin olduğu bölgelerden birer tane olmak üzere toplam 5 istasyondan örnekleme yapılmıştır. Kadın azmağı nehirağzı bölgesi yüzey suyunda, ortalama sıcaklık 15,42±0,28 ile 17,5±1,77 ºC, pH 7,60±0,1 ile 8,05±0,28, çözünmüş oksijen 7,5±0,57 ile 8,2±0,49 mg/l, tuzluluk 1,15±0,47 ile 11,32±2,53 ppt, elektriksel iletkenlik 1878±667,23 ile 18335±4244,63 µs/cm, klorofil a 1,22 ±0,10 ile 4,12±0,49 (mg/m3), secchi diski 0,85±0,03 ile 12,33±0,58 m; dip suyunda ortalama sıcaklık 15,55±0,2 ile 20,92±3,09 ºC, pH 7,65±0,06 ile 8,03±0,4, çözünmüş oksijen 7,25±0,65 ile 8,12±0,41 mg/l, tuzluluk 1,25±0,41 ile 35,82±0,51 ppt, elektriksel iletkenlik 1993,5±640,51 ile 49175±1887,46µs/cm arasında değişmiştir. Kadın Azmağı nehirağzı bölgesinde zooplanktonda Rotifera'dan 11, Cladocera'dan 3, Copepoda'dan 24, Tintinida, Polychaeta, Ihtiyoplankton'ndan 1'er olmak üzere toplam 41 takson belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the zooplankton of the Kadın Azmağı riverağzı region was taxonomically investigated. Between January 2021 and December 2021, seasonal sampling was done from 5 stations, 3 from the river mouth region and one from each of the regions with river and sea effects. In the surface water of the female creek brook, the mean temperature is 15.42±0.28 to 17.5±1.77 ºC, pH 7.60±0.1 to 8.05±0.28, dissolved oxygen 7.5±0 .57 to 8.2±0.49 mg/l, salinity 1.15±0.47 to 11.32±2.53 ppt, electrical conductivity 1878±667.23 to 18335±4244.63 µs/cm, chlorophyll a 1.22 ±0.10 to 4.12±0.49 (mg/m3), secchi disc 0.85±0.03 to 12.33±0.58 m; mean temperature in the bottom water 15.55±0.2 to 20.92±3.09 ºC, pH 7.65±0.06 to 8.03±0.4, dissolved oxygen 7.25±0.65 to 8, 12±0.41 mg/l, salinity 1.25±0.41 to 35.82±0.51 ppt, electrical conductivity 1993.5±640.51 to 49175±1887. A total of 41 taxa were determined in the zooplankton in the women's brook river mouth, 11 from Rotifera, 3 from Cladocera, 24 from Copepoda, 1 each from Tintinida, Polychaeta and Ichthioplankton.