Para politikasında Merkez Bankaları rezerv politikasını belirleyen faktörler üzerine analiz: Türkiye örneği
Analysis on the factors that define the reserve policy of Central Banks in monetary policy: The example of Turkey
  1. Tez No: 777255
  2. Yazar: DİLEK USANMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Merkez bankası, bir ülkenin para politikasını yürüten, finans ve bankacılık sistemini düzenleyen bağımsız bir kurumdur. Günümüzde, ülkelerde ekonomik istikrarın sağlanması konusunda kilit bir role sahip olduğu söylenebilir. Merkez bankasının ekonomiyi yönlendirmek için kullandığı politik araçların dayandığı temel unsurlardan en önemlisi sahip olduğu uluslararası rezervlerdir. Uluslararası Rezervler, ödemeler dengesi finansman gerekliliğini karşılamak, döviz kurunu etkilemek, döviz piyasalarına müdahale etmek, ulusal para birimine ve ekonomiye olan güveni korumak ile dış borçlanmaya temel oluşturmak için merkez bankası tarafından tutulan dış varlıklardır. Her ülkenin kendi siyasi ve ekonomik yapısına göre rezerv gerekliliği değişebilir. Türkiye'de uluslararası rezervlerin tutulması ve yönetilmesi TCMB'nin sorumluluğundadır. TCMB, ne kadar rezerv tutacağına kendi hedefleri doğrultusunda karar vermektedir. Bu bağlamda, bu çalışmada uluslararası rezervler ile rezervlerin ekonomi üzerindeki etkileri ele alınmış ve Türkiye'deki uygulama süreci analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A central bank is an independent institution that conducts a country's monetary policy and regulates its financial and banking system. Today, it can be said that it has a key role in ensuring economic stability in countries. The most important of the basic elements on which the political tools used by the central bank to steer the economy are based on its international reserves. International Reserves are foreign assets held by the central bank to meet the balance of payments financing requirement, influence the exchange rate, intervene in foreign exchange markets, maintain confidence in the national currency and economy, and form the basis for external borrowing. The reserve requirement may vary according to the political and economic structure of each country. The holding and management of international reserves in Turkey is the responsibility of the CBRT. The CBRT decides how much reserves to hold in line with its own targets. In this context, in this study, international reserves and their effects on the economy are discussed and the implementation process in Turkey is analyzed.