Türkiye-Bulgaristan ekonomik ilişkileri kapsamında Edirne'den sınır ticareti (2000-2020)
Border trade from Edirne within the Turkey-Bulgaria economic relations (2000-2020)
  1. Tez No: 777263
  2. Yazar: FATİH DEMİRTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KAMİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Balkan Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 362
Özet
Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından COMECON (Karşılıklı Ekonomik Yardımlaşma Konseyi) gibi güvenilir bir pazarın da ortadan kalkması Bulgaristan'ı yeni ekonomik arayışlar içine sokarken aynı dönemde Türkiye, terör olaylarının da etkisiyle artırdığı güvenlik harcamalarına kaynak oluşturmak ve ticaretini geliştirebilmek için alternatif ekonomik hamlelerinin peşine düşmüştür. Bu doğrultuda ortak tarihi arka plana sahip iki komşu ülkenin, aralarındaki ticareti yeni bir düzleme oturtmak adına önceki ideolojik engelleri bir kenara bırakmaları, Doğu Bloku'nun yıkılmasından bugüne büyük ekonomik krizler yaşamalarına rağmen ticari ilişkilerine güçlü bir ivme kazandırdığı söylenebilir. Nitekim ekonomik ilişkilerin güçlenmesinde sınır kapıları ve bu kapıların bulunduğu sınır kentleri de önemli bir rol üstlenmektedir. Bir sınır kenti; güvenlik açısından tam bağımsızlığı, dışarıdan gelebilecek herhangi bir tehlikeye karşı ilk absorbe noktasını, ekonomik ve kültürel açıdan ise sınır komşusu ülke ile dokusal bir etkileşimi ifade etmektedir. Edirne de işlem hacmi bakımından dünyanın ikinci sınır kapısı olan Kapıkule Sınır Kapısı'yla Türkiye'nin önemli sınır kentlerinden biri olarak konumlanmaktadır. Bu konum, Türkiye-Bulgaristan ekonomik ilişkileri kapsamında Edirne'nin özellikle 'Uluslararası Karayolu Taşımacılığı' noktasında ülkemizin ticaretine olan katkısını yadsınamaz bir ölçüde artırmaktadır. Çalışmamızın temel amacı da bu noktada ortaya çıkmış ve Avrupa'ya geçiş köprüsü olan Bulgaristan ile ticari ilişkilerimizde yüksek işlem hacimli sınır kapılarına sahip Edirne'nin nasıl bir rol üstlendiği ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The disappear of a reliable market such as COMECON (Council For Mutual Economic Assistance) after the collapse of the Soviet Union has put Bulgaria in new economic pursuits. In the same period, Turkey pursued To create a source for security expenditures, which are also increased by the effect of terrorist incidents and develop business relation for alternative economic moves. In this direction, two neighboring countries with common historical background to put aside previous ideological obstacles in order to bring trade between them to a new level it can be said that despite the great economic crises since the collapse of the Eastern Bloc, it has given a strong momentum to their trade relations. Thus border gates and the border cities where these gates are located also play an important role in strengthening economic relations. A border city, full independence for security first point of absorption against any danger from outside its express a textural interaction with the neighboring country economically and culturally. Edirne too with Kapıkule Border Gate, which is the second border gate of the world in terms of transaction volume its location a major border city of Turkey. This location, within The Turkey-Bulgaria economic relations its undeniably increase Edirne's contribution to the trade of our country, especially at the point of“International Road Transport”. The main purpose of the study emerged at this point and with Bulgaria, which is the transition bridge to Europe the role of Edirne which has high transaction volume border gates in our commercial relations has been discussed in the study.