Konjenital kalp hastalığı bulunan çocukların ağız ve diş sağlığının değerlendirilmesi
The evaluation of oral health condition and dental care in children with congenital heart disease
- Tez No: 777262
- Danışmanlar: PROF. DR. SERA DERELİOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Konjenital kalp hastalığı (KKH) ağız-diş sağlığını; hastalığın kendisinin dişler üzerine olan etkisi, enfektif endokardit riski ve dişlere müdahale gerektiğinde yapılacak olan tedavinin endikasyonuna etkileri olmak üzere üç ana şekilde etkilemektedir. KKH'li çocukların ağız ve diş sağlık durumlarını sağlıklı çocuklar ile karşılaştırdığımız bu çalışma ile KKH'nin ağız ve diş sağlığına etkileri tespit edilerek literatüre katkı sağlanması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmamız tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir çalışmadır. Tez çalışmasına sağlıklı ve konjenital kalp hastalığı bulunan 6 ay-18 yaş aralığındaki 581 çocuk dahil edilmiştir. Çocukların mevcut konjenital kalp hastalığının tanısı, boyu, kilosu ölçülmüş ve saturasyon değerleri not edilmiştir. Ağız içi muayenede ise DMFT/dmft, PUFA/pufa, OHI-S ve modifiye DDE indekslerine ait veriler kaydedilmiştir. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızdaki karışık dişlenme çürük indeks skorlar ortalamalarından DMFSk konjenital kalp hastalığı olan çocuklarda daha yüksekken (0.031), dfs kontrol grubunda çalışma grubundan daha yüksek olması ile istatistiksel olarak anlamlı farklılık oluşturmuştur (0.047).
Özet (Çeviri)
Objective: Congenital heart disease (CHD) affects oral-dental health in three main ways: the effect of the disease itself on the teeth, the risk of infective endocarditis, and the indication of the treatment to be performed when dental intervention is required. The purpose of the study which conducted a comparison of the oral and dental health status in children with or without CHD is to contribute to the literature by determining the effects of CHD on oral and dental health. Material and Methods: The present study was conducted in a descriptive and correlational design. The cases of the study consisted of 581 children aged between 6 months and 18 years who are either healthy or have congenital heart disease. The present study performed diagnosis and measured height and weight of children with existing congenital heart disease and saturation values were noted. In the intraoral examination, data of DMFT/dmft, PUFA/pufa, OHI-S and modified DDE indices were recorded. Statistical analyzes of the obtained data were carried out. Findings: The average index scores of caries during mixed dentition in the study indicated that children with congenital heart disease (0.031) had a higher level of DMFSk, while dfs was higher in the control group when compared to the experimental group, resulting in a statistically significant difference (0.047).