Farklı egzersiz uygulanan sıçanlarda koenzimQ10 takviyesinin serum ve bazı dokularda miyonektin, endokan ile glikoz metabolizmasına etkisi Yüksek lisans tezi
The effect of coenzyme Q10 supplementation on myonectin, endocan and glucose metabolism in serum and some tissues in rats treated with different exercises
- Tez No: 777264
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT ÇİNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırmamızda farklı egzersiz uygulanan sıçanlarda koenzim Q10 takviyesinin serum ve bazı dokularda miyonektin, endokan ile glikoz metabolizmasına etkisini belirlemek amacıyla bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Yapılan deneysel araştırmada Wistar Albino ırkı 48 haftalık 42 adet erişkin erkek sıçan kullanıldı. Canlı ağırlıkları 322gr ortalamaya sahip olan sıçanlar herhangi bir işlem yapılmayan ve standart diyetle beslenen kontrol grubu (n=7), egzersiz programı (haftada 5 gün koşu bandında aerobik, 15m/dk) uygulanan ve standart diyetle beslenen aerobik egzersiz grubu (n=7), egzersiz programı (haftada 5 gün koşu bandında anaerobik, 25m/dk)uygulanan vestandart diyetle beslenen anaerobik egzersiz grubu (n=7), standart diyetle beslenen ve (haftada 5 gün 0.5 ml/gün/kg gavaj yöntemi) ile CoQ10 takviyesi ilave edilen CoQ10 grubu (n=7), egzersiz yaptırılan (haftada 5 gün koşu bandında aerobik, 15m/dk), standart diyetle beslenen ve CoQ10 takviyesi verilen grup aerobik egzersiz + CoQ10 grubu (n=7), egzersiz yaptırılıp (haftada 5 günkoşu bandında anaerobik, 25m/dk), standart diyetle beslenen ve CoQ10 takviyesi verilen anaerobik egzersiz + CoQ10 grubu (n=7) ve her grupta yedi hayvan olacak biçimde 6 ayrı gruba ayrıldı. Çalışma sonunda ratlardan alınan karaciğer ve böbrek doku örnekleri ELISA yöntemi ve İmmünohistokimyasal yöntemi ile incelenmiştir. Veri analizi için SPSS paket program kullanılmıştır. One Way Anova testi normallik kriteri göz önünde bulundurularak kullanılmış ve gruplar arasında ortaya çıkan farklılıkların hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek amacıyla Post-Hoc testlerinden Tukey, Scheffe ve LDS testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Effect of Coenzyme Q10 Supplementation on Myonectin, Endocan And Glucose Metabolism in Serum and Some Tissues in Rats Treated with Different Exercises In our study, this study was carried out to determine the effect of coenzyme Q10 supplementation on the metabolism of myonectin, endocan and glucose in serum and some tissues in rats that were subjected to different exercises. In the experimental study, 42 male Wistar albino rats, 48 weeks old, were used. Rats with an average live weight of 322 g were in the control group (n=7), who were not treated and fed with a standard diet, and aerobic exercise group (n=7 ), Anaerobic exercise group (n=7), fed with a standard diet and fed with a standard diet (0.5 ml/day/kg gavage method 5 days a week) and CoQ10 supplement added CoQ10 group (n=7),exercised (aerobic on the treadmill 5 days a week, 15m/min), the group fed with a standard diet and given CoQ10 supplementation aerobic exercise + CoQ10 group (n=7), exercised (5 days a week anaerobic on the treadmill, 25m/min), Anaerobic Exercise + CoQ10 group (n=7) fed with a standard diet and given CoQ10 supplementation, and seven animals in each group were divided into 6 separate groups. At the end of the study, liver and kidney tissue samples taken from rats were examined by ELISA method and immunohistochemical method. SPSS package program was used for data analysis. The OneWay Anova test was used considering the normality criterion, and Tukey, Scheffe and LDS tests, which are Post-Hoc tests, were applied to determine between which groups the differences occurred between the groups.