Trabzon ilindeki aile hekimleri ve Aile Hekimliği asistanlarının EKG yorumlama hakkındaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge levels of family physcians about ECG interpretation in Trabzon
- Tez No: 777277
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGEN GÖNENÇ ÇEKİÇ, UZMAN CEYHUN YURTSEVER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Trabzon Kanuni Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Elektrokardiyogram (EKG), bazıları yaşamı tehdit edebilen kardiyak ve kardiyak olmayan anormalliklerin tespit edilmesinde büyük önem taşır. Buna rağmen EKG paternleri çoğunlukla yanlış teşhis edilir ve elektrokardiyografik acil durumlar sıklıkla gözden kaçar. Çalışmamızda, Trabzon ilindeki aile hekimleri ve aile hekimliği asistanlarının EKG yorumlama konusundaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. MATERYAL VE METOD: Bu çalışma, Nisan - Temmuz 2022 tarihleri arasında yürütülen tek merkezli kesitsel bir araştırmadır. Trabzon ilindeki aile sağlığı merkezlerinde görevli aile hekimleri ile Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli aile hekimliği asistanlarına, araştırmacılar tarafından hazırlanan anket formu yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanmıştır. Anket formunda katılımcıların demografik özelliklerinin yanı sıra katılımcıların EKG yorumlama konusundaki bilgi düzeylerini değerlendirmek için hazırlanmış 17 EKG örneği bulunmaktadır. Bu EKG örnekleri Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran hastaların EKG'lerinden ve literatürde bulunan acil durumlar ve yaygın görülen anormallikleri içeren EKG örneklerinden alınmıştır. Katılımcılardan EKG örneğini değerlendirmeleri ve düşündükleri tanıyı ifade etmeleri istenmiştir. Toplamda 130 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. BULGULAR: Hekimlerin 55'i (%42,3) EKG yorumu hakkında eğitim aldığını ve 53'ü (%40,8) kardiyoloji bölümlerinde aktif olarak çalıştığını ifade etmiştir. Katılımcıların EKG sorularındaki total doğru sayısı ortancası 8 [5] idi (başarı yüzdesi %47,1). En çok doğru yanıtlanan EKG örnekleri asistol (%98,5) ve ventriküler fibrilasyon (%73.1) iken, en az doğru yanıtlananlar aritmi (%13,8), aks hesaplama (%19,2) ve atriyoventriküler tam blok (%20) idi. Katılımcıların yaşları ve meslekte geçirdikleri süre ile total doğru sayısı arasında negatif korelasyon tespit edildi (sırasıyla; p= 0,002, r= -0,273, p= 0,004, r= -0,252).
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: The electrocardiogram (ECG) is of great importance in detecting cardiac and non-cardiac abnormalities, some of which can be life-threatening. However, ECG patterns are often misdiagnosed and electrocardiographic emergencies are often overlooked. In our study, it was aimed to evaluate the level of knowledge of family physicians and family medicine residents in Trabzon about ECG interpretation. MATERIAL AND METHODS: This study is a single-center cross-sectional study conducted between April and July 2022. The questionnaire form prepared by the researchers was applied to family physicians working in family health centers in Trabzon and family medicine assistants working at Karadeniz Technical University Faculty of Medicine and Trabzon Kanuni Training and Research Hospital, by face-to-face interview method. In addition to the demographic characteristics of the participants in the questionnaire form, there are 17 ECG samples prepared to evaluate the knowledge level of the participants about ECG interpretation. These ECG samples were taken from the ECGs of the patients who applied to the Ahi Evren Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital, and from the ECG samples found in the literature, which include emergencies and common abnormalities. Participants were asked to evaluate the ECG sample and express the diagnosis they thought of. A total of 130 people were included in the study. RESULTS: 55 (42.3%) of the physicians stated that they received training on ECG interpretation and 53 (40.8%) stated that they worked actively in the cardiology departments. The median of the total number of correct answers in the ECG questions of the participants was 8 [5] (47.1% success rate). The most correct ECG samples were asystole (98.5%) and ventricular fibrillation (73.1%), while the least correct answers were arrhythmia (13.8%), axis calculation (19.2%), and atrioventricular complete block (20%). was. A negative correlation was found between the ages of the participants and the time they spent in the profession and the total number of correct answers (p= 0.002, r= -0.273, p= 0.004, r= -0.252, respectively).