Examining individual, relational and environmental dynamics of adolescent internet use: A mixed methods study
Ergenlerin internet kullanımının bireysel, ilişkisel ve çevresel dinamiklerinin incelenmesi: Karma yöntemler çalışması
  1. Tez No: 777278
  2. Yazar: SELİN AYAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN GÜRBÜZ DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
Karma yöntem çalışması olarak tasarlanan bu çalışma, ergenlerin Problemli İnternet Kullanımını (PİK) Problem Davranış Kuramı (PDK) bakış açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın ilk bölümü, PİK'i ergen ve ebeveynlerinin bakış açısından incelemektedir. Bu bölümde, ergen PİK'inin derinlemesine incelenmesi ve PİK'in ilişkisel ve çevresel dinamiklerinin daha iyi anlaşılması amaçlamıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, nitel bulgulara dayanarak PİK'i açıklamayı amaçlayan bir yapısal eşitlik modelinin (YEM) önerilmesi ve test edilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla, öncelikle 20 ebeveyn ve ergen çifti ile ayrı ayrı, yarı-yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Daha sonra, 1582 lise öğrencisi nicel çalışmaya katılmış ve algılanan sosyal destek, her iki ebeveynden algılanan ebeveynlik tarzı, yalnızlık, kaçıngan başa çıkma, öz düzenleme becerileri ve PİK ölçeklerini doldurmuştur. Önerilen modeli test etmek için YEM kullanılmıştır. Bulgular, PİK'in ergen ve ebeveynler tarafından nasıl deneyimlendiği ve tanımlandığına dair önemli bilgiler sağlamıştır. Nitel sonuçlar, öz düzenleme ve başa çıkma becerilerinin PİK ile anlamlı ilişki gösteren kişisel düzeydeki değişkenler olduğunu göstermiş, algılanan ebeveynlik tarzı, sosyal destek ve yalnızlığın PİK'e anlamlı katkıda bulunan ilişkisel ve çevresel etkenler olduğu bulunmuştur. Ayrıca, YEM bulguları da anneden algılanan kabul edici ebeveynlik tarzı, yalnızlık, öz düzenleme ve başa çıkma becerilerinin PİK'i doğrudan yordadığını desteklemektedir. Ayrıca, bulgulara göre, babadan algılanan kabul edici ebeveynlik tarzı, yalnızlık, öz düzenleme ve başa çıkma becerileri yoluyla PİK'e dolaylı olarak etki etmektedir. Kuramsal ve uygulamaya dayalı çıkarımlar ve gelecekteki araştırmalar için öneriler bulguların detayları ile birlikte tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present mixed methods study aims to examine adolescent Problematic Internet Use (PIU) from the Problem Behavior Theory (PBT) perspective. The first part of the study aimed to achieve an in-depth examination of adolescent PIU and explore the relational and environmental dynamics of PIU. Then, building on this qualitative part, a Structural Equation Model (SEM) that aimed to explain PIU was hypothesized and tested in the second part of the study. For this purpose, firstly, semi-structured indepth interviews were conducted separately with 20 parent-adolescent pairs. Then, 1582 high school students participated in the quantitative study. Participants filled out questionnaires that measured perceived parenting practices for both mothers and fathers, perceived social support from family, loneliness, avoidant coping, selfregulation skills, and PIU. SEM was used to test the hypothesized model. Findings provided an in-depth understanding of PIU as experienced and defined by adolescents and parents. Qualitative results revealed that self-regulation and coping skills are critical personal variables associated with PIU, whereas parenting practices, perceived support, and loneliness are important relational and environmental factors contributing to PIU. SEM findings also supported that accepting parenting style perceived from the mother, loneliness, self-regulation, and coping skills directly predict PIU. Also, accepting parenting perceived from the father had significant indirect paths to PIU through loneliness, self-regulation, and coping skills. The theoretical and practical implications and recommendations for future research were discussed along with further details of the findings.