The philosophy of Michel Foucault: From archaeology to genealogy, from structuralism to poststructuralism
Mıchel Foucault felsefesi: Arkeoloji'den jeneoloji'ye, yapısalcılık'tan postyapısalcılı'ğa
  1. Tez No: 777290
  2. Yazar: CENK ÜLKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARET KARADEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Foucault'nun yapısalcı mı yoksa postyapısalcı bir filozof olarak kabul edilip edilemeyeceği sorusu, Foucault akademisyenleri arasında çeşitli yorumlara yol açmıştır. Bir yandan Foucault'nun arkeolojik yöntemini postyapısalcı bir bakış açısıyla okuyan Foucault akademisyenleri, Foucault'nun arkeolojik döneminin başından itibaren bugünü teşhis etmeyi, şimdiki zamanın hangi koşullar örüntüsüne dayalı olduğunu göstermeyi amaçladığını, en azından böyle bir niyeti olduğunu iddia ederler. Öte yandan bazıları Foucault doğruluk değeri belirli bir tarihsel dönem ve kültüre bağlı olan belirli söylemsel oluşumlarla ilgilendiği için onun yapısalcı olarak adlandırılamayacağını öne sürüyor. Dahası arkeolojiden jeneolojiye Foucault'nun yöntemsel değişimi, söylemsel olandan söylemsel olmayana, bilgiden iktidar ve bilgiye veya izole edilebilir bir bilgi alanından izole edilemez bilgi ve iktidar alanlarına yönelik bu tür açıklamalara dayanan süregelen bir tartışma konusu olmuştur. Bu çalışma Foucault akademisyenlerinin Foucault'nun yapısalcı mı yoksa postyapısalcı mı olarak adlandırılabileceğine dair yorumlarının doğruluğunu tespit etmeyi amaçlamaktadır. Sonuç olarak bu tez, Foucault araştırmacıları arasındaki tartışmaya yeni bir yorum getirme açısından önem taşımaktadır; Foucault'nun arkeolojik ve jeneolojik yöntemlerini kendi terimleriyle ele alarak Michel Foucault felsefesini daha iyi anlama amacına da hizmet etmektedir.
Özet (Çeviri)
The question of whether Foucault can be considered a structuralist or a poststructuralist philosopher has led to various interpretations among Foucault scholars. On the one hand, the Foucault scholars reading his archaeological method from a poststructuralist perspective argue that Foucault aimed to diagnose the present from the beginning of his archaeological period in order to understand what the present day is. On the other hand, some argue that Foucault cannot be called a structuralist because he is concerned with specific discursive formations whose truth value is relative to a particular historical period and culture. Furthermore, the Foucauldian methodological change from archaeology to genealogy has been an ongoing debate based on such explanations of from discursivity to nondiscursivity, from knowledge to power and knowledge, or an isolable domain of knowledge to non-isolable domains of knowledge and power. This study aims to ascertain the accuracy of scholars' interpretations as to whether Foucault can be called a structuralist or a poststructuralist. In the end, this thesis has significance in contributing a new interpretation to the discussion among Foucault scholars; it also serves the purpose of a better understanding of Michel Foucault's philosophy by treating the Foucauldian archaeological and genealogical methods in their terms.