Mıchel Foucault'da soykütük yöntemi ve kendilik bakımı
Genealogical method and self-care in Michel Foucault
  1. Tez No: 811161
  2. Yazar: CANAN YARAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL CENGİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Foucault'nun felsefesinin üç dönemi - arkeoloji, soykütük ve etik - araştırma alanları ve metodolojik ayrımlarla ayırt edilir. Foucault 1980'de dikkatini, özellikle özne sorunu hakkında pek çok tartışma yaratan etiğe çevirmiştir. Söylem ve iktidar analizinden etiğe bu geçiş, Foucault'nun özne ve hakikat meselesini, özgürlüğün kullanılması sorunuyla birlikte ele aldığı bir süreçtir. Bu tezdeki öncelikli ilgi alanım, Foucault'nun etik alanındaki çalışmalarının eleştirisi dışında, özne ve hakikat meselesinde soykütük kavramından kendilik bakımı pratiklerine uzanan analizidir. Kabul edilmiş ve dayatılmış hakikatlerin ve öznelliklerin değişebilirliğini göstermek için anlatımımı, Foucault'nun“şimdinin ontolojisi”olarak soykütük ve bir“olay”olarak söylem fikrinden yararlanarak kurdum. Modern iktidar, yaşamın her alanına yayılan ve buralarda işleyen karmaşık bir ilişkiler ağı olarak kabul edildiği için, aynı anlatı akışını kullanarak, Foucault'nun, biyoiktidarı cinsellik söylemi aracılığıyla incelerken modern iktidarı nasıl değerlendirdiğini de göstermeye çalıştım. Foucault'nun entelektüel yolculuğunda önceden belirlenmiş bir rota izlemek, onun fikirlerini tamamen reddetmek olacaktır. Bu nedenle Foucault'nun dolambaçlı düşüncesini, metodolojik dönemselleştirmeleri vurgulamadan, özne ve hakikat anlatısı temelinde açımlamaya çalışacağım. Foucault'nun etiğinin, kendini bilme ve ifşaya dayanan herhangi bir ahlâkın aksine, politik ve estetik bir bileşenle nasıl ilişkili olduğunu görmek olanaklıdır. Bunun nedeni, Foucault'nun etiğinin, benlik kaygısı ve bakımının bir sonucu olarak bilgi ve varoluşla örtüşen bir özgürlük pratiği olmasıdır. Ayrıca Foucault'nun şimdinin ontolojisine odaklanmasının, etik alanla nasıl bir bağlantısı olduğunu ve bilginin olanaklılığından ziyade kendini dönüştürme koşullarını araştıran eleştirel felsefesiyle nasıl birlikte işlediğini göstermek üzere, anlatının son bölümünde Antik Yunan etiği ve Sokratik Parrhesia'yı ele aldım.
Özet (Çeviri)
The three periods of Foucault's philosophy—archeology, genealogy, and ethics—are distinguished by research areas and methodological distinctions. In 1980, he turned his attention to ethics, which has generated a lot of debate, particularly on the problem of the subject. This transition from the analysis of discourse and power to ethics is a process in which Foucault addresses the issue of the subject and truth together with the question of the exercise of freedom. My primary interest in this thesis, apart from the critique of Foucault's work in the field of ethics, is his analysis of the subject and truth, ranging from the concept of genealogy to the practices of self-care. To illustrate the mutability of accepted and imposed truths and subjectivities, I constructed my narrative utilizing Foucault's exposition of the idea of genealogy as an“ontology of the present”and discourse as an“event.”Since modern power is considered to be a complex network of relations that pervades and works in all domains of life, using the same narrative thread I will also try to show how Foucault regarded modern power while examining biopower through the discourse of sexuality. To pursue a predetermined route through Foucault's intellectual journey would be to reject his ideas entirely. Therefore, I will try to explicate Foucault's winding thought, without emphasizing the methodological periodizations, but rather on the ground of the narrative of the subject and truth. It could be possible to see how Foucault's ethics relates to a political and aesthetic component as well, in contrast to any morality, which is based on self-knowledge and revelation. This is because Foucault's ethics is a practice of freedom that overlaps with knowledge and existence as a result of self-concern and care. Furthermore, in the last part of the narrative I have taken up Ancient Greek ethics and Socratic Parrhesia to show how Foucault's focus on the ontology of the present is linked to the ethical field and how it works together with his critical philosophy, which explores the conditions of self-transformation rather than the possibility of knowledge.