COVİD-19 pandemisi sonrasında yapılan üroonkolojik cerrahilerin histopatolojik sonuçlarının COVİD-19 pandemisi öncesi dönemle karşılaştırılması, izlemdeki gecikmeler ile gecikmelerin evre ilerlemesi açısından değerlendirilmesi
Comparison of histopathological results of urooncological surgeries performed after the COVID-19 pandemic with the period before the COVİD-19 pandemic, evaluation of delays in follow-up and delays in terms of stage progression
- Tez No: 777309
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
AMAÇ : Hastanemizde Covid-19 pandemisi öncesinde Nisan 2019 - Mart 2020 tarihleri arasında yapılan radikal prostatektomi, radikal sistektomi, radikal nefrektomi, radikal orşiektomi vakalarının Covid-19 pandemisi döneminde Nisan 2020-Mart 2021 ve Nisan 2021-Mart 2022 tarihleri arasında yapılan radikal prostatektomi, radikal sistektomi, radikal nefrektomi, radikal orşiektomi vakalarının patoloji sonucu üroonkolojik malignite olarak raporlanan hastaların sonuçlarının karşılaştırılması ve evre ilerlemesi açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM : Nisan 2019 - Mart 2022 tarihleri arasında hastanemizde yapılan radikal prostatektomi, radikal sistektomi, radikal nefrektomi, radikal orşiektomi vakalarının patoloji sonuçları incelendi. Araştırmamıza kabul kriterini karşılayan üroonkolojik malignitelerden olan prostat, testis, mesane ve böbrek kanseri tanısı almış ve cerrahi tedavileri yapılmış dört farklı tanı grubundaki hastalar Covid-19 pandemisi öncesinde ve sonrasında opere edilenler olarak kendi içinde tekrar iki alt gruba ayrıldı. Çalışmamıza dahil edilen hastanın başvuru sebepleri, anamnez, laboratuvar, görüntüleme, klinik takip ve konsültasyonları, yapılan operasyon, patoloji sonuçları hastane bilgi yönetim sistemi (PROBEL) üzerinden geriye dönük olarak incelendi. Her tanı grubunda sosyodemografik özellikler ve kanser türüne özgü prognostik faktörler karşılaştırıldı. Bağımsız gruplar arası farklılığın tespitinde normal dağılıma uymayanlarda 'Mann Whitney U' testi kullanılırken, normal dağılıma uyanlarda 'Student-t' testi kullanıldı. Kategorik değişkenler için ki kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
AIM : The aim of this study was to compare the results of patients with Radical prostatectomy, radical cystectomy, radical nephrectomy and radical orchiectomy cases performed in our hospital between before the Covid-19 pandemic (April 2019-March 2020) and during the Covid-19 pandemic period (April 2020-March 2021 April 2021-March 2022), whose pathology results were reported as urooncological malignancy and we wanted to evaluate them in terms of stage progression. MATERIAL and METHOD : The pathology results of radical prostatectomy, radical cystectomy, radical nephrectomy and radical orchiectomy cases performed in our hospital between April 2019 and March 2022 were examined. Patients in 4 different diagnosis groups who were diagnosed with prostate, testicular, bladder and kidney cancer, which are among the urooncological malignancies that met the acceptance criteria for our study, and underwent surgical treatment, were again divided into 2 subgroups as those operated before and after the Covid-19 pandemic. The reasons for admission, anamnesis, laboratory, imaging, clinical follow-up and consultations, operation and pathology results of the patient included in our study were reviewed retrospectively through the hospital information management system (PROBEL). Sociodemographic characteristics and prognostic factors specific to cancer type were compared in each diagnosis group. While the 'Mann Whitney U' test was used to determine the difference between independent groups, those who did not fit the normal distribution, the 'Student-t' test was used for those with normal distribution. Chi-square test was used for categorical variables.