Ruling images: Genesis of the imperial fora in Rome
İmgelerin hakimiyeti: Roma'da emperyal forumların oluşumu
  1. Tez No: 777310
  2. Yazar: BESTENUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Art History, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Hem Forum Romanum hem de Emperyal Forumlar Antik Roma'nın doğumuna ve gelişimine tanıklık eden önemli kamusal alanlardandır. Bu bütünleşik kompleksler, zaman içerisinde gerçekleşen değişimlerin ve iz bırakan olayların bir sonucu olarak kademeli bir şekilde değişime uğrayıp, tanıklık ettikleri olayların izlerini bünyelerinde biriktirmişlerdir. Tez çok katmanlı bu yapıların doğuşunu, fiziksel oluşumunu ve anlamını incelemeyi amaçlarken, mimarlık tarihi ve diğer alanlar arasındaki ilişkiyi zenginleştirerek, mimarlığın farklı ölçeklerinde sosyal yaşam, politik yaşam ve güç ilişkilerini irdelenmektedir. Kamusal alan fikrinin ve Emperyal Forumların merkezde olması vurgulanarak, kamunun önemine dair bir kavrayış ve bunun günümüz kamu algısında farkının izi sürülmektedir. Forum Romanum, Emperyal Forumlardan önceki kamusal alan olması nedeniyle, bünyesinde barındırdığı güç ilişkileri açısından incelenmektedir. Daha sonrasında, forumlar üst üste birikmiş katmanlar olarak ele alınarak özellikle Augustus'un Forumu üzerinden birbirini tamamlayan sanatsal objelerle birlikte analiz edilmiştir. Böylece, Forum Romanum'dan Emperyal Forumlara uzanan gelişim ve değişim çok katmanlı bir yapı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Both Forum Romanum and the Imperial Fora witnessed the early stages and development of ancient Rome. The integrated complexes are analyzed in multiple layers which gradually overlapped over the course of time, carrying the marks of various changes and overwhelming events. Enriching the relationship between architectural history and other fields, a correlation in different scales of architecture concerning social life, political life and power is also scrutinized here. Underlining the significance of the“public”idea and how the Imperial Fora came to stand in the core, firstly an insight into the significance of the public, and its difference from modern-day perceptions is traced. The Forum Romanum as the former body is studied regarding bonds to power. Then, treating the forums as accumulations of layers over time, their meaning is examined together with their respective complementary artworks by highlighting the Forum of Augustus. Thus, the chronology and meaning of the trajectory from Forum Romanum to Imperial Fora are assessed.