Genel anestezi altında laparoskopik kolesistektomi yapılan hastalarda intraabdominal basıncın tiyol-disülfid dengesine etkisi
The effect of intraabsominal pressure on the thiole-disulfide balance in patients operated with laparoscopic cholecystectomy under general anesthesia
- Tez No: 777311
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN KUTLUER KARACA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kolelitiyazis cerrahi tedavisinde klasik açık kolesistektomi geleneksel yöntemdir. Ancak, yakın zamanda safra kesesi hastalıklarında düşük komplikasyon oranı nedeniyle laparoskopik cerrahiler tercih edilmeye başlanmış ve altın standart haline gelmiştir. Laparoskopik kolesistektomide anestezik hususlar diğer laparoskopik yöntemlerle benzerdir ve karın boşluğuna karbondioksit (CO2) üflenerek bir pnömoperitoneum oluşturulmasını gerektirir. CO2 insuflasyonun ise fonksiyonel rezidüel kapasitenin azalması, hava yolu basıncının artması, hiperkarbi ve dolaşım problemlerine yol açtığı iyi bilinmektedir. Bununla birlikte, tüm açık cerrahiler laparoskopik yöntemlere göre daha fazla miktarda oksiatif stres seviyesini arttırmaktadır. Ancak, CO2 pnömoperitonyumunun oksidatif stres üzerindeki etkisi tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı farklı intraabdominal basınçlarda gerçekleştirilen laparoskopik kolesistektomi uygulanan hastalarda tiyol-disülfid dengesiyle oksidatif stres düzeyinin değerlendirilmesidir. Gereç ve yöntemler Bu prospektif gözlemsel çalışmaya semptomatik komplike olmayan kolelityazis için laparoskopik kolesistektomi yapılan 98 hasta (ASA I-II) dahil edildi. Hastalar her grupta 49 hasta olacak şekilde iki gruba ayrıldı. Grup A'da 11 mmHg basınçlı CO2 pnömoperitonyum oluşturulan, Grup B'de ise 13 mmHg basnçlı CO2 pnömoperitonyum oluşturulan laparoskopik kolesistektomi hastaları yer almaktaydı. Hastalardan venöz kan örnekleri alındı, iskemi modifiye albümin (İMA) seviyesi analiz edildi, native thiol, total thiol ve disülfid seviyeleri yeni bir otomatik test yöntemiyle değerlendirildi. Operasyon 5 dk önce, insüflasyondan 30 dk sonra, deflasyondan 30 dk sonra ve postoperatif 24.saatte alınan kan örneklerinden İMA ve thiol-disülfid seviyeleri değerlendirildi. Tiyol-disülfid ve İMA seviyeleri grup içinde ve gruplar arasında analiz edildi. Tüm zaman noktalarında tiyol-disülfid ve İMA IV seviyelerindeki preoperatif ve postoperatif dönem arasındaki farklar (ΔNative thiol, ΔTotal thiol Δdisulfide, ΔIMA) hesaplandı. Bulgular Hastaların median yaşı 48,2 yıl idi. Grup A ve B arasında yaş (median 50 ve 45 yaş, p=0,105) ve cinsiyet (kadın cinsiyet %53 ve %48, p=0,686) açısından anlamlı farklılık yoktu.
Özet (Çeviri)
Classical open cholecystectomy had been the traditional technique in surgical management of cholelithiasis. Recently laparoscopic cholecystectomy has taken over and is now considered the gold standard in the management of gall bladder diseases due to lower complication rate. Anesthetic considerations for laparoscopic cholecystectomy are similar to those for other laparoscopic procedures and result from the creation of a pneumoperitoneum by insufflation of carbon dioxide (CO2) into the abdominal cavity. The resultant problems in CO2 insufflation such as decreased functional residual capacity, increased airway pressure, hypercarbia, and circulatory impairment are well known. All open surgeries increase the oxidative stress level, but the oxidative stress is less in laparoscopic methods. However, the effect of CO2 pneumoperitoneum on oxidative stress is not known exactly.The aim of this study is to evaluate oxidative stress level via thiol disulfide balance, in patients who underwent laparoscopic cholecystectomy performed at different abdominal pressures. Material and methods A total of 98 patients (ASA I–II) receiving laparoscopic for symptomatic uncomplicated cholecystolithiasis were enrolled in this prospective controlled study. Venous blood samples were collected, and levels of ischemia modified albumin (IMA) IMA levels were analyzed, native thiols, total thiols, and disulfides were determined with a novel automated assay. Blood samples were collected preoperatively (5 min. before the operation) 30 min after insufflation, 30 min after deflation, and 24 hours postoperatively for measurement of the serum levels of ischemia modified albumin (IMA) and an analysis of thiol-disulfide levels. The patients were divided into two groups, 49 patients in each. Group A included patients VI who underwent laparoscopic cholecystectomy at a CO2 pneumoperitoneum pressure of 11 mmHg, Group B patients who underwent laparoscopic cholecystectomy at a CO2 pneumoperitoneum pressure of 13 mmHg. Comparisons between and within groups were made.Preoperative-postoperative differences of thiol-disulfide and IMA levels (ΔNative thiol, ΔTotal thiolΔdisulfide, ΔIMA) were calculated in all time points. Results The median age of the patients was 48.2. Groups A and B were similar in age (median 50 vs 45 years, p=0.105) and gender (53% female vs 48% female, p=0.686).