Virtual grieving in the times of Covid-19
Covid-19 döneminde sanal yas
  1. Tez No: 777318
  2. Yazar: MERVE HİLAL KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ERDUR BAKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, çevrimiçi araçların yas süreci esnasında nasıl deneyimlendiği, sosyal medyadaki bağların nasıl sürdürüldüğü ve sanal dünyanın anlamın yeniden yapılandırılması deneyimine etkisi COVID-19 döneminde Türkiye örneklemi üzerinden incelenmiştir. Yas tutan bireylerin sanal ortamlardaki deneyimlerini ve COVID-19 salgını sırasında bireylerin yas deneyimlerini incelemek amacıyla nitel araştırma yöntemi seçilmiştir. COVID-19 sırasında sosyal medyada yas sürecine ilişkin deneyimlerin ortak yönlerini ve bunların yas tutan bireyler üzerindeki etkisini belirlemek için fenomenolojik bir araştırma tasarımı seçilmiştir. Amaçlı örnekleme tekniği ile ulaşılan 6'sı kadın ve 4'ü erkek olmak üzere toplam 10 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Sonuçların içerik analizini tamamlamak için MAXQDA 2022 nitel veri analiz programı kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, COVID-19 sürecinde yas tutan bireyler sosyal medya hesaplarında yas paylaşımları yapmıştır. Bu paylaşımların olumlu ve olumsuz olarak deneyimlenmiştir. Aynı zamanda sosyal medyanın bağların devamlılığına ve anlamın yeniden yapılandırılmasına katkısı tespit edilmiştir. Sosyal destek ve duygu düzenleme gibi olumlu deneyimler tespit edilirken, sosyal görünüm etkisi ve diğer insanların etkileşimleri gibi olumsuz deneyimler bulunmuştur. Vefat eden kişinin hesaplarının kalıcılığı bağlarının devamlılığına katkıda bulunurken, sosyal medyada ortak deneyimler yoluyla elde edilen etkileşimler anlamın yeniden yapılandırılmasına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the experiences of the virtual world on grieving, how the virtual world is used in grief, the way bonds in social media are maintained, and the experiences of the virtual world on the reconstruction of meaning during the time of COVID-19 was investigated. To examine the experiences of grieving individuals in virtual environments, qualitative research methodology was chosen to explore individuals' digital grief experiences during the COVID-19 pandemic. A phenomenological research design was chosen to identify common aspects of experiences of the grieving process on social media during COVID-19 and their impact on bereaved individuals. Semi structured interviews were conducted with a total of 10 participants, six women and four men, reached through purposive sampling technique. The qualitative data analysis program MAXQDA 2022 was used to complete the content analysis of the results. According to the results of the study, individuals grieving during COVID-19 shared grief posts on their social media accounts. These posts experienced positively and negatively. At the same time, the contribution of social media to the continuity of bonds and the reconstruction of meaning was determined. Positive experiences such as social support and emotion regulation were identified, while negative experiences such as social appearance effect and other people's interactions were found. While the permanence of the deceased person's accounts contributed to the continuity of the bond, the interactions obtained through common experiences on social media contributed to the reconstruction of meaning.