Kazakistan'da toy, tören ve kutlamalar
Weddings ceremonies and celebrations in Kazakhstan
- Tez No: 777319
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ÇOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
Türk milletinin farklı kolları, çeşitli coğrafyalarda ve zor şartlar altında yaşamalarına rağmen gelenek, görenek, örf ve âdetlerini korumayı başarmıştır. Yüzyıllar boyunca nesilden nesile aktarılan bu gelenekler, Türk kültürünün çatısını oluşturmuş ve Türkleri diğer milletlerden farklı kılmıştır. Bu çerçevede gelenek, göreneklerin yaşatıldığı toy, tören ve kutlamalar Türk toplumunun temel değerlerindendir. Dolayısıyla çalışmada Kazakların toy, tören ve kutlamaları ele alınmıştır. Çalışmanın amacı Kazak toy, tören ve kutlamalarıyla ilgili uygulamaların tespitini yapmak, başından sonuna kadar sırasıyla açıklamak, toylarda yapılan uygulamalar ile gelenek ve görenekleri gözlemleyerek bilim dünyasına kazandırmak, Kazak toy, tören ve kutlamalarının bölgelere göre farklılıklarını ortaya koymaktır. Kazak kültürünün en canlı ve önemli bir bölümünü oluşturan toy, tören ve kutlamaların incelenmesi amacıyla hazırlanan bu çalışmada ayrıca toyların işlevleri hakkında da bilgi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The different branches of the Turkic nations, despite living in various geographies and under difficult conditions, managed to preserve their accustomance, customs and traditions. These traditions, handed down from generation to generation for centuries, formed the framework of Turkic culture and made Turks different from other nations. In this context, weddings, ceremonies and celebrations, in which traditions and customs are kept alive, are among the basic values of Turkic society. Therefore, in the study, the wedding, ceremonies and celebrations of the Kazakhs were discussed. The aim of the study is to determine the practices related to the Kazakh toy, ceremonies and celebrations, to explain them in order from the beginning to the end, to observe the practices and traditions and customs in the toys, to bring them to the world of science, to reveal the differences of Kazakh toy, ceremonies and celebrations according to the regions. In this study, which was prepared to examine the toy, ceremonies and celebrations that constitute the most vivid and important part of the Kazakh culture, information about the functions of the toys was also presented.