Profesyonel futbolcularda sezon boyu antrenman yükü verilerinin incelenmesi
İnvestigation of sesional training load data in professional futbol players
  1. Tez No: 777384
  2. Yazar: HAKAN BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada antrenmanlardaki dış yükler ile iç yüklerin ilişkisinin incelenmesi, müsabaka sezonunda maç öncesi uygulanan antrenman yüklemelerinin oluşturduğu iç ve dış yüklerin haftalar arası karşılaştırılması ve farklı mevkilerde oynayan futbolcuların antrenman yükleri arasındaki farkın incelenmesi amaçlanmaktadır. Türkiye Profesyonel Birinci Ligi'nde mücadele eden bir takımın 19 profesyonel futbolcusu (26,52±4,70 yıl; 180,21±5,97 cm; 73,83±7,14 kg; 22,63±7,14 kg/m2) 86 antrenman seansı için değerlendirildi. Çalışmaya katılan futbolcuların sekizi defans (DE), sekizi orta saha (OS) ve üçü forvet (FO) pozisyonunda oynamaktadır. Bu araştırmada, bir sezon boyunca sporcuların iç ve dış antrenman yükleri GPS teknolojileri aracılığıyla kaydedildi. Resmi maçlardan bir hafta önce, sporculara tüm antrenmanlarda GPS cihazları takıldı. Dış antrenman yükleri için kat edilen toplam mesafeler, farklı hız bölgelerinde kat edilen mesafeler, hızlanma ve yavaşlama verileri, iç antrenman yüklerini hesaplamak için Edwards (TRİM) değeri, minimum K.A.H., maksimum K.A.H. ve ortalama K.A.H. kullanıldı. Her bir pozisyon için mikro döngüler arasındaki antrenman performans ölçütleri arasındaki farklar tekrarlanan ANOVA ile, her bir mikro çevrimdeki pozisyonlar arasındaki antrenman performans ölçütleri arasındaki farklar ise ANOVA ile ortaya çıkarılmıştır. Bu veriler, elit futbol takımlarında yüksek performans çıktıları için farklı pozisyona özgü antrenman uyaranlarına yönelik planlamaya ihtiyaç olduğunu ortaya koydu. Bu sonuçların, özellikle elit takımlarda spor bilimcileri ve veri analistleri tarafından konumsal talepleri belirlemek için kullanılabileceğine inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the relationship between external loads and internal loads in training, to compare the internal and external loads created by the training loads applied before the match during the competition season, and to examine the difference between the training loads of the football players playing in different positions. 19 professional football players of a team competing in the Turkish Professional First League (26.52±4.70 years; 180.21±5.97 cm; 73.83±7.14 kg; 22.63±7.14 kg/ m2) were evaluated for 86 training sessions. Eight of the football players participating in the study play in the defender (DE), eight in the midfield (OS) and three in the forward (FO) positions. In this research, athletes' indoor and outdoor training loads were recorded during a season using GPS technologies. A week before the official matches, the athletes were fitted with GPS devices during all training sessions. For external training loads, total distances covered, distances covered in different speed zones, acceleration and deceleration data, Edwards trim value, minimum heart rate (HR), maximum HR and average HR were used to calculate internal training loads. The differences between the training performance measures between the micro-cycles for each position were revealed by repeated ANOVA, and the differences between the training performance measures between the positions in each micro-cycle were revealed by ANOVA. These data suggested that there is a need to plan for different position-specific training stimuli in elite soccer teams for high performance outputs. We believe that these results can be used to determine positional demands by sports scientists and data analysts, especially in elite teams.