Uluslararası öğrencilerin ülke imajı algılarının değerlendirilmesi
Evaluating the country image perceptions of international students
  1. Tez No: 777385
  2. Yazar: AHMET ÖZDEDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN TÜTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Yapılan bu araştırma ile amaçlanan, uluslararası öğrenci programları çerçevesinde farklı ülkelerden Türkiye'ye gelen ve ülkemizden yurt dışına giden yükseköğretim öğrencilerinin, ülkemize yönelik ülke imajı algılarının belirlenmesi, uluslararası öğrencilerin ülke imajı algılarını değerlendirirken; genel ülke imajı algısının, tatil/ziyaret tavsiyesinin ve uluslararası öğrenci programı tavsiyesinin oluşumunda rol oynayan faktörlerin önem düzeylerinin tespit edilmesi ve duygusal ülke imajının aracılık etkisinin incelenmesidir. Çalışmada imaj, ülke imajı, uluslararasılaşma ile ilgili kavramlara, uluslararası öğrenci programlarına, konuyla ilgili istatistiki verilere ve bu konuda yapılmış olan çalışma örneklerine yer verilmiştir. Türk ve yabancı uluslararası öğrencilerle yapılmış olan çalışmanın; amacına ve modellerine, yöntemine, kullanılan ölçeğin bölümlerine, evren ve örneklemine, verilerin toplanmasına ve analizinde izlenen yola değinilmiştir. Çalışmada nicel araştırma yöntemi olarak anket tekniği kullanılmış olup, veriler internet ortamında hazırlanan anket formu ile elde edilmiştir. Uluslararası öğrenci programlarına katılmış olan 401 Türk ve 446 yabancı öğrenci olmak üzere, toplamda 847 uluslararası öğrencinin verisiyle aracılık analizleri ve hiyerarşik regresyon analizleri yapılmıştır. Verilerin toplanması 2019 yılı Mart ile Kasım ayları arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın hipotezleri, analizleri ve bulgularına yer verildikten sonra, çalışmanın bulgularına dair veriler tartışılarak yorumlanmış, sonuçlar kuramsal ve uygulamaya yönelik çıktılar bazında incelenmiş, konuyla ilgili öneriler geliştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda, bütün değişkenlerin bir arada yer aldığı hiyerarşik regresyon analizlerinde, çalışmanın kuramsal değişkenleri olan fonksiyonel-normatif, duygusal ve estetik ülke imajı değişkenlerinin genel ülke imajı algısı, tatil/ziyaret tavsiyesi ve uluslararası öğrenci programı tavsiyesi bağımlı değişkenleri üzerinde etkin olduğu, demografik ve profil bilgilerinin ise (Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı öğrenci programı haricinde) etkin olmadığı tespit edilmiştir. YTB'de olduğu gibi devlet tarafından uluslararası öğrencilere sahip çıkılarak bir takım imkânlar sunulmasının genel ülke imajı algısına olumlu yönde etkileri olabileceği düşünülmektedir. Ayrı ayrı yapılan analizlerle, bütüncül olarak yapılan analizlerin farklı sonuçlar üretmesinden hareketle araştırma, Gestalt kuramını destekleyen bir sonuç üretmiştir. Ayrıca, duygusal ülke imajı boyutunun aracılık etkilerinin incelendiği analizlerde, fonksiyonel-normatif ülke imajı boyutuyla tatil/ziyaret tavsiyesi arasında duygusal ülke imajı boyutunun tam aracılık etkisinin olduğu, diğer tüm ilişkilerde ise duygusal ülke imajı boyutunun kısmi aracılık etkisinin olduğu bulunmuştur. Türkiye'ye yönelik olarak genel ülke imajı algısı, tatil/ziyaret tavsiyesi ve uluslararası öğrenci programı tavsiyesinin daha ileri düzeylere taşınabilmesi için ülkeye karşı sevgi ve sempati duyma duygusu yaratacak uygulamalar yapmanın önemli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the country image perceptions of university students who come to Turkey from different countries and go abroad within the framework of international student programs. While evaluating the country image perceptions of international students; the purpose is to determine the importance levels of the factors that play a role in the formation of the general perception of country image, vacation/visit recommendation and international student program recommendation and to examine the mediating effect of emotional country image. In the study, concepts related to image, country image, internationalization, international student programs, statistical data on the subject and examples of studies on this subject are included. The study conducted with Turkish and foreign international students; purpose and models, method, parts of the scale used, universe and sample, the way followed in the collection of data and analysis are has been explained. Questionnaire technique was used as a quantitative research method in the study and the data were obtained with a questionnaire form prepared on the internet. Mediation analyzes and hierarchical regression analyzes were conducted with the data of a total of 847 international students, including 401 Turkish and 446 foreign students who participated in international student programs. Data collection was carried out between March and November 2019. After the hypotheses, analyzes and findings of the study were included, the data on the findings of the study were discussed and interpreted, the results were examined on the basis of theoretical and practical outputs, and relevant suggestions were developed. As a result of the research, in hierarchical regression analyzes in which all variables are included, functional-normative, emotional and aesthetic country image variables, which are the theoretical variables of the study, found to be effective on the dependent variables of general country image perception, vacation/visit recommendation and international student program recommendation, but demographic and profile information (except for Presidency for Turks Abroad and Related Communities student program-YTB) was found to be ineffective. As in YTB, it is thought that providing some opportunities by the state for international students may have positive effects on the general perception of the country image. Based on the fact that separate analyzes and holistic analyzes produced different results, the research produced a result that supports the Gestalt theory. In addition, in the analyzes examining the mediating effects of the emotional country image dimension, it was found that the emotional country image dimension had a full mediator effect between the functional-normative country image dimension and the vacation/visit recommendation, while the emotional country image dimension had a partial mediation effect in all other relationships. It has been determined that it is important to make practices that will create a feeling of love and sympathy for the country in order to carry the general perception of country image, vacation/visit recommendation and international student program recommendation towards Turkey.