Semptomatik diz osteoartritli hastalarda uygulanan pulse elektromanyetik alan tedavisinin klinik,ultrasonografik ve inflamasyon parametreleri üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of pulse electromagnetic field treatment applied on patients with symptomatic knee osteoarthritis on clinical, ultrasonographic and inflammatory parameters
- Tez No: 777397
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATIMA YAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Diz osteoartritli hastalarda PEMT'in klinik parametrelerden ağrı, tutukluk, fonksiyonellik ve enflamasyon parametrelerinden hs-CRP ve IL-6 üzerine etkinliğini araştırmaktır. Sekonder amacımız biyokimyasal parametreler ile USG bulgularından efüzyon varlığı, sinovyal hipertrofi ve şiddeti, femoral kıkırdak kalınlığı ve derecelendirilmesi arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Materyal- Metot: FTR polikliniğine başvuran, en az 3 aydır mekanik karakterde diz ağrısı olan yaşları 40-70 aralığında 50 hasta çalışmaya alındı. Çalışma grubuna; konvansiyonel fizyoterapi (HP (20 dk), TENS (20 dk) US) (5 dk)), diz egzersizleri ve PEMT (50 Hz, 85 gauss, 30 dakika) uygulandı. Kontrol grubuna konvansiyonel fizyoterapi, diz egzersizleri ve sham PEMT uygulandı. Toplam 6 hafta boyunca, haftada 5 gün, totalde 30 seans tedavi verildi. Tüm hastalara tedavi öncesi ve tedavi sonrası olmak üzere fizik muayene, ağrı ve fonksiyonellik için VAS, WOMAC skalası değerlendirilmiştir. USG ile EULAR ve OMERACT kılavuzlarına göre femoral kıkırdak dejenerasyon derecelendirilmesi, femoral kıkırdak kalınlığı, efüzyon derinliği ve sinovyal hipertrofi derecelendirilmesi yapıldı. İnflamasyon parametrelerinden ise ELISA yöntemi ile hs-CRP ve IL-6 değerlendirildi. Bulgular: Gruplarda tedavi öncesi ve sonrası VAS, WOMAC değerlerinde anlamlı farklılık saptandı. Tedavi sonrası PEMT uygulanan grupta hs-CRP, IL-6 değerlerinde azalma saptandı. Ancak gruplar arası karşılaştırmada tedavi sonrası değerlerde anlamlı bir değişiklik saptanmamıştır. Çalışma grubunda femoral kıkırdak tüm seviyelerde kalınlıkta azalma saptandı, Kontrol grubundaysa sadece medial kıkırdak kalınlığında azalma gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effectiveness of PEMT on Hs-CRP and IL-6, which are inflammation parameters and pain, stiffness, functional status in patients with knee osteoarthritis. Our secondary aim is to determine the relationship between biochemical parameters and the presence of effusion, synovial hypertrophy and severity, femoral cartilage thickness and grading from USG findings. Materials-Methods: Fifty patients, aged between 45-70 years, who applied to the Physical Medicine and Rehabilitation outpatient clinic with mechanical knee pain, were included in the study. Conventional physiotherapy [HP (20 min), TENS (20 min) US (5 min)], knee exercises and PEMT (50 Hz, 85 gauss, 30 min) were applied to the study group. Conventional physiotherapy, knee exercises and sham PEMT were applied to the control group. The treatment was applied 5 days a week for a total of 30 sessions for 6 weeks. All patients were evaluated by physical examination, VAS and WOMAC scale were evaluated for pain and functionality before and after treatment. Femoral cartilage degeneration, femoral cartilage thickness, effusion depth, and synovial hypertrophy were graded by USG according to EULAR and OMERACT guidelines. HS-CRP and IL-6 which are inflammation parameters were evaluated by ELISA method. Results: There was a significant difference in VAS and WOMAC values before and after treatment in the groups. Hs-CRP and IL-6 values decreased in the PEMT group after treatment. However, no significant change was found in the posttreatment values in the comparison between the groups. While femoral cartilage thickness decreased at all levels in the study group, only medial cartilage thickness decreased in the control group.