Diz osteoartriti olan hastalarda balneoterapinin, izokinetik parametreler ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The effecti̇veness of balneotheraphy wi̇th knee osteoarthri̇ti̇s on i̇soki̇neti̇c parametres and quali̇ty of li̇fe
- Tez No: 700971
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA EROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmada diz osteoartriti olan hastalarda fizik tedavi programıyla kombine edilen balneoterapinin ağrı, fonksiyonel durum ve kas gücü üzerine olan etkilerini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya diz osteoartriti tanısı konulan toplam 60 hasta dahil edildi. Rastgele olarak balneoterapi grubu(n=30) ve kontrol grubu(n=30) olarak iki gruba ayrıldı. Hastaların demografik verileri kaydedildi. Her iki grubun semptomatik dizlerine yönelik haftada 5 gün olmak üzere toplam 15 seans sıcak paket, TENS, US ve diz egzersizlerini içeren konvansiyonel fizik tedavi programı 3 hafta boyunca uygulandı. Balneoterapi grubuna konvansiyonel fizik tedavi programıyla kombine olarak termomineralli havuzlarda haftada 5 gün, toplam 15 seans ve 20'şer dakika banyo tedavisi şeklinde uygulama yapıldı. Kontrol grubuna ise yalnızca konvansiyonel fizik tedavi programı uygulandı. Tedavi öncesi ve tedavi sonrasında VAS, diz EHA, WOMAC , izokinetik dinamometre ile 90 derece/saniye ve 150 derece/saniye açısal hızlarda konsantrik diz fleksor ve diz ekstensör pik tork değerleri kaydedildi. Tüm hastaların tedavi öncesinde biyoelektrik impedans analiz yöntemi ile VKİ, vücut yağ oranı, vücut kas kitlesi, vücut kas yüzdesi ve yağsız vücut kitlesi hesaplandı. İstatistiksel analiz Windows için geliştirilmiş SPSS 18 ile yapıldı. Verilerin değerlendirilmesinde gruplar arası ortalama karşılaştırılırken test seçimini yapmak için normal dağılım Kolmogorov-Simirnov ve Shapiro-Wilk testi ile, tanımlayıcı istatistikler ve gruplar arası ortanca farkının önemliliği test edilirken Mann-Whitney U testi, aynı grubun tekrarlayan ölçümlerini değerlendirmede Wilcoxon testi, iki kategorik verinin değerlendirilmesinde Ki kare testi, izokinetik veriler ve kas kitlesi arasındaki korelasyonu değerlendirmek için Spearman testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the efficacy of combined balneotherapy and physical therapy on pain, fonctional status and muscle strength of patients with knee osteoarthritis. Materials and Methods: A total of 60 patients diagnosed with knee osteoarthritis were included in the study and two groups were randomly assigned as balneotherapy group (n = 30) and control group (n = 30). Demographic data of the patients were recorded. A total of 15 sessions of hot pack, TENS, US and knee exercises were applied to symptomatic knees of both groups for 5 days a week a total of 3 weeks. Balneotheraphy group had bathing in thermal and mineral water, which were applied five times per week, total 15 sessions and for 20 minutes duration, conventional physical theraphy programme was also applied. The control group had only conventional physical therapy program. The patients were assessed before and after treatment, using VAS, knee range of motion(ROM), WOMAC , concentric knee flexor and knee extensor peak torque values at 90 degrees/second and 150 degrees/second angular speed with isokinetic dynamometer. Body fat percentage, body mass, body mass percentage and lean body mass were calculated by bioelectrical impedance analysis method before treatment. The statistical analysis was performed using SPSS 18 for Windows. The normal distribution was tested by Kolmogorov-Simirnov and Shapiro-Wilk tests to make test selection while comparing the mean of the groups in the evaluation of the data, descriptive statistics and the significance of the median difference between groups were tested using the Mann-Whitney U test, Wilcoxon test was used to evaluate recurrent measurements of the same group, Chi square test was used in evaluating two categorical data, Spearman test was used to assess the correlation between isokinetic datas and muscle mass.