Deneysel olarak Asherman sendromu oluşturulan rat modellerinde filgrastim ve hyalüronik asit kullanımının endometriuma etkileri
Effects of filgrastim and hyaluronic acid use on endometrium in rat modelsexperimentally created Asherman syndrome
- Tez No: 777402
- Danışmanlar: PROF. DR. FİSUN VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Asherman modeli oluşturulmuş ratlarda filgrastim ve hyalüronik asit kombine kullanımının ayrı ayrı filgrastim ve hyalüronik asit kullanımına göre uterus adezyonları üzerine histopatolojik etkilerini ve doku VEGF düzeylerini karşılaştırmak. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 20 adet Sprague Dawley dişi rat kullanıldı. İki adet rat üzerinde sadece Asherman Sendromu modeli oluşturuldu. Diğer 18 rat üç gruba ayrıldı. Bütün grupların sağ uterin kornularına triklorasetik asit uygulandı ve adezyon oluşumu sağlandı. Grup 2 asherman modeli oluşturulduktan sonra intrauterin hyalüronik asit tedavisi, Grup 3'e ise subkutan filgrastim tedavisi, Grup 4'e hem intrauterin hyalüronik asit tedavisi hem de subkutan filgrastim tedavisi uygulandı. Asherman modeli oluşturulan ve oluşturulmayan uterusların histopatolojisi, inflamasyon, glandüler sayı ve fibrozis düzeyi çalışıldı. İmmunohistokimyasal olarak doku VEGF düzeyi araştırıldı. Bulgular: Hyalüronik asit tedavisi yalnızca uterus lümen çapı ve VEGF düzeylerinde artış sağlarken filgrastim tedavisi uterus duvar çapı, lümen çapı, bez sayısı ve VEGF düzeylerinde artışa aynı zamanda fibrozis ve inflamasyon skorlarında azalmaya neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective : To compare the histopathological effects of filgrastim and hyaluronic acid combined use on uterine adhesions and tissue VEGF levels of this combination compared to the use of filgrastim and hyaluronic acid separately in Asherman model rats. Materials and Methods: In this study, 20 Sprague Dawley female rats were used. Only Asherman Syndrome model was created on two rats. The other 18 rats were divided into three groups. Trichloroacetic acid was applied to the right uterine corns of all groups and adhesion formation was achieved. After creating the group 2 asherman model, intrauterine hyaluronic acid treatment, group 3 subcutaneous filgrastim treatment, group 4 both intrauterine hyaluronic acid treatment and subcutaneous filgrastim treatment. The histopathology, inflammation, glandular number and fibrosis level of uteruses with and without Asherman model were studied. Tissue VEGF level was investigated immunohistochemically. Results: While hyaluronic acid treatment only increased uterine lumen diameter and VEGF levels, filgrastim treatment caused an increase in uterine wall diameter, lumen diameter, gland count and VEGF levels, as well as a decrease in fibrosis and inflammation scores.