İlk atak şizofreni hastalarında tedaviye yanıt ile plazma asimetrik dimetilarginin düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between treatment response in patients with first- episode schizophrenia and plasma asymmetric dimethyilarginine (ADMA) levels
- Tez No: 777401
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DORUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
İlk Atak Şizofreni Hastalarında Tedaviye Yanıt İle Plazma Asimetrik Dimetilarginin Düzeyleri Arasındaki İlişkiGiriş: Nitrik oksid (NO), Nitrik oksid sentaz (NOS) tarafından sentezlenen, santral ve periferik sinir sisteminde bulunan, serbest oksijen radikali, nöromodülatör ve nörotransmitter olarak aktivite gösteren bir moleküldür. Şizofreni dahil birçok nöropsikiyatrik hastalıgın patogenezinde NO'in rolü oldugu düsünülmektedir. Asimetrik dimetilarjinin (ADMA) nitrik oksit sentaz (NOS) enzimini inhibe ederek NO düzeyini azaltmaktadır. Bu çalışmada, ilk atak şizofreni hastalarında ADMA'nın araştırılması amaçlanmıştır.Yöntem: Çalışmaya DSM-IV göre ilk atak şizofreni benzeri psikotik bozukluk tanı ölçütlerini karşılayan yaş ortalaması 23,4±3,5 yıl olan 49 erkek hasta alınmış, yaş ve eğitim durumları benzer 30 sağlıklı erkek birey ile karşılaştırılmıştır. Hastaların tedavi öncesi ve iki aylık tedavi sonrasında plazma ADMA seviyeleri ölçülmüştür. Çalışmaya ADMA düzeylerini etkileyebilecek durumları ekarte etmek amacıyla fizik muayene ve laborotuvar bulguları normal aralıktaki kişiler dahil edilmiştir. Hastalığın şiddeti SANS, SAPS ve BPRS ölçekleri ile değerlendirilmiştir. Veri analizi SPSSversiyon15.00kullanılarakyapılmıştır.Bulgular: Çalışmada ilk atak şizofreni hastalarının plazma ADMA konsantrasyonları 3,6±1,5 umol/L, kontrol grubunun ise 1,02± 1,02 umol/L olarak saptanmıştır (p0,05).Sonuçlar: Şizofreni etyopatogenezinde ADMA'ın rolünün olduğu değerlendirilmiştir. NO prekürsorleri, donörleri ya da enzim inhibitörleri kullanılarak yapılacak klinik ve deneysel çalısmaların, ruhsal bozuklukların psikobiyolojisini anlamaya ve tedavilerine önemli katkılarda bulunacağı düsünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The relationship between treatment response in patients with first- episode schizophrenia and plasma asymmetric dimethyilarginine (ADMA) levelsObjectives: Nitric oxide (NO) is, a molecule that shows activity as a free oxygen radical, neuromodulator and neurotransmitter, synthesized by nitric oxide synthase (NOS) and found in central and peripheric nervous system. NO is thought to be involved in the pathogenesis of schizophrenia as well as many neuropsychiatric disease. Asymmetric dimethylarginine (ADMA) reduces the level of NO by inhibiting nitric oxide synthase (NOS) enzyme. In this study we aimed to investigate ADMA in patients with first-episode schizophrenia.Methods: In this study, according to DSM-IV diagnostic criteria for schizophrenia-like psychotic disorder, 49 male first-episode schizophrenia patients -whose mean age was 23.4±3.5 year- and age and education matched 30 healthy male subjects were included for comparison. ADMA levels of the patients were measured before and after eight week therapy. In order to rule out the conditions that may affect the levels of ADMA, people whose physical examination and laboratory findings were with in normal range were included in the study. Severity of the disease was evaluated with SANS, SAPS and BPRS scales. Data analyses were performed using SPSS 15.0version.Results: In this study plasma ADMA consentrations of first-episode schizophrenia patients and control group were 3.6±1.5 umol/L and 1.02±1.02 respectively (p0,05).Conclusions: It is considered to be the role of ADMA in the etiopathogenesis of schizophrenia. The clinical and experimental studies using NO precursors, donors or enzyme inhibitors is thought to have significant contribution in order to understand the psychobiology and treatments of mental disorders.