Örgütsel stres yönetimi ve bir araştırma
  1. Tez No: 77741
  2. Yazar: YILDIRAY AKPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İşletme, Engineering Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
IV ÖZET Bu tez çalışmasında örgütsel stres kavramı geniş olarak anlatılmaya çalışılmış ve diğer stres kavramlarından farkı anlatılmak istenmiştir. Örgütsel stresin nerelerden kaynaklandığı konusunda bir görüş birliği vardır. Fakat örgütsel stresin ne olmadığı ve onun yönetimi konusunda farklı yaklaşımlar vardır. Bu çalışmada bu konu etraflıca ele alınmıştır. Örgütsel stresle mücadele veya onu yönetmek konusunda literatürde sıralanan her tedbirin her örgütte aynı başarıyı göstermediği yapılan araştırmalarda ortaya konmuştur. Çalışmada stres modeli oluşturulması ve bundan elde edilecek verilerle örgütün kendi iklimine ve kültürüne uygun bir müdahalenin seçilmesi gereği üzerinde durulmuştur, örgütsel yararlar açısından da optimum seviyede bir stres yararlıdır. Stresin hiç olmadığı bir ortam daha çok sinir sistemi olmayan bir organizmaya benzer. En basit canlıda bile bir sinir sisteminin varlığı bilinmektedir. Bir anlamda stres örgütsel canlılığın bir sonucudur, örgüt yönetiminin onu yok etmeye çalışmak yerine onu yönetmesi daha anlamlı bir çaba olacaktır. Örgütsel stres, örgüt içinden ve dışından beslenmektedir, örgütsel stres kaynaklarının sıralandığı bir ankette bu tip stresle çalışanları nasıl başetmeye çalıştıkları ve stres veren durum karşısında işyerinde nasıl bir tepki verdiklerinin anlaşılmasına yönelik bir anket çalışması yapılmıştır. Türkiye'nin büyük inşaat firmalarından birisinin merkez ofisinde bu amaca yönelik uygulamalı bir çalışma yapılmıştır. Bu uygulamalı çalışmanın yapılmasının amacı sıralanan faktörlerin yardımıyla örgütsel stresin yoğunluğunu test etmek, işyerinde verilen tepkilerin analizi sonucunda değerlendirmeler yapmak ve işletme yönetimine önerilerde bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
¦*.V,îV'( SUMMARY This thesis study aims to cover thoroughly the concept of organizational stress and to distinguish from different context of the stress concept. There seems to exist a consensus in the literature on the sources of organizational stress. However, there are different views and approaches on what stress“is not”and on the management of stress. In this study the subject has been covered extensively. Studies show that the impact of specific measures recommended in the literature for fighting organizational stress or managing it were not the same and reach the same success level in different organizations. The study implies that there is a need for a stress model in every organization, and a way of dealing with stress appropriate for the specific organizational climate and culture. From the point of view of organizational interests, a certain level of stress is a requirement for any organization. An environment without stress is comparable to an organism without a nerve system. Even any simple creature has a nerve system. In other words, stress is a natural consequence of the organizational liveliness. Trying to manage stress rather than eliminate it, would be a more significant effort for management. Organizational stress is fed both from in and out of organization. Through the interviews applied in this study, the stressors have been classified and interviewees have been asked several questions to discover their reaction to stress within the organization and their way of trying to cope with the situation creating stress. The empirical study has been conducted in the head office of a big scale construction company. The aim of empirical study has been to test the frequency of organizational stress with classified factors and make an appraisal based on the analysis of reaction, in order to make practical recommendations to the management of the company.