20. yy çağdaş kent resmi ve göstergebilimsel bağlamı
20th century contemporary urban painting and its semiotic context
- Tez No: 777419
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN BOYDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Resim sanatında güçlü bir kavrama alanına sahip olan Göstergebilim, alt birimleriyle görsel bir iletişim aracı sunmaktadır. Görsel Göstergebilim ile kent ressamlarının eserleri ile bireyde bıraktığı görsel algı sunulmaktadır. 20.yy. Çağdaş Kent Resmi ve Göstergebilimsel Bağlamında yapılan bu araştırmada yer alan kent kavramı ve Çağdaş kent kavramı arasındaki farklılıklara değinilmektedir. Bu kavramların araştırılmasında temel konu, Çağdaş kent resmi ile göstergebilimin bağlantısına yer vermektir. Buna göre kent kavramının tarihsel süreçte ne gibi bir değişime uğradığı bu değişimin resim sanatına ne denli bir etki yarattığı göstergebilim ile 20.yy. Çağdaş kent ressamları ve kent resimleri incelenerek açıklanmaya çalışılmaktadır. Bu çalışma literatür taramasına dayalı kronolojik bir çalışmadır. Tez kuramsal olarak kent kavramı, kentin tarihsel gelişimi, kentin tarihsel süreçte sanat bağlantısı, çağdaş kent ile sanat bağlantısı, 20.yy. çağdaş kent ressamları ve kent resimleri, çağdaş kent ressamları ve resimlerinin göstergebilim ile ilişkisi, göstergebilimin temel kavramları ve uygulamalı göstergebilim ile kent resimlerinin incelenmesi üzerine kurulmuş bir çalışmadır. Nitel olarak yapılan bu çalışmada tez, makale ve kitaplardan yararlanılarak bütünden parçaya, genelden özele olacak şekilde açıklanmaktadır. Çalışmada seçilen 16 ressamın kent temalı eserleri göstergebilimsel bağlamda incelenmiştir. Araştırmada kent resimleri göstergebilim ile analiz edilerek görsel iletişime katkı sağlaması amaçlanmaktadır. Tezin Uygulamalı Göstergebilim bölümünde, göstergebilim ile 20.yy. çağdaş kent resimlerinin gösteren, gösterilen bağlamında incelenmesi, eser ile göstergebilim birimlerinin etkileşimlerine yer verilerek kent resimleri ve göstergebilimsel bağlamına dikkat çekmektedir. Çalışmada 16 eserin incelemelerinin sonucunda, Çağdaş kent ressamlarının eserlerinde sadelik, yalınlık, formlar üzerindeki renk etkileri ortak özellik göstermektedir. Anahtar Sözcük: Çağdaş, Kent, Göstergebilim
Özet (Çeviri)
Semiotics, which has a strong understanding in the art of painting, offers a visual communication tool with its sub-units. The visual perception left by the individual with the works of city painters is presented with Visual Semiotics. The differences between the concept of the city and the concept of the Contemporary City in this research are mentioned which is carried out in the context of 20th century Contemporary City and Semiotics. The main issue in the research of these concepts is to include the connection of semiotics with Contemporary City painting. Accordingly, it is tried to explain how the concept of the city has undergone in the historical process, and what effect this change has had on the art of painting, by examining 20th century Contemporary City painters and city paintings. This study is a chronological study based on literature review. The thesis is a study based on the concept of the city theoretically, the historical development of the city, the art connection of the city in the historical process, the art connection with the Contemporary city, the 20th century Contemporary City painters and city paintings, the relationship of contemporary city painters and paintings with semiotics, the basic concepts of semiotics and the study of applied semiotics and city paintings. In this qualitative study, the thesis is explained from the whole to the parts, from the general to the specific, by using of articles and books. In this study, city-themed works by sixteen chosen artists are analyzed in a semiotic context. In this research, city paintings analyzed by semiotics aim to contribute to visual communication. In the Applied Semiotics section of the thesis, the semiotical context stands out through the analysis of semiotics and 20th-century contemporary city paintings in terms of indicators and indicatives, including the interaction of work and semiotic units. In conclusion of the analysis of these sixteen works, simplicity, neatness, and the color effects on forms stand out as common in contemporary city painters' works. Keyword: Contemporary, City, Semiotics