Zemzem'in tarihçesi
The history of Zamzam
  1. Tez No: 777447
  2. Yazar: MUSTAFA OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL CERAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmamızda, zemzemin tarihçesi incelenecektir. Araştırmanın amacı akademik anlamda yeterli çalışmanın yapılmadığı düşünülen konuyu bilimsel bir bakış açısıyla ele almaktır. Zemzemin ortaya çıkış süreci Kitâb-ı Mukaddes'in yanında İslâmî eserlerde de detaylıca anlatılmaktadır. Zemzem suyunun çıkmasıyla Mekke şehri yeniden hayat bulmuş ve bu su Allah'ın apaçık nişan ve delillerinden görülmüştür. Zemzemin bulunması, kaynağı, sürekli tertemiz akar halde olması âdeta bir mûcize gibi kabul görmüştür. Cebrâil vasıtasıyla en mukaddes yerde Hz. İsmâil'in susuzluğunun giderilmesi için çıkarılmıştır. Zemzem suyu ve zemzemde bulunan faziletlerle ilgili birçok rivayet aktarıla gelmiştir. Onun diğer sulardan ayrı ve ayrıcalıklı özellikleri bulunduğu ifade edilmektedir. Zemzemin bereketli ve nitelikli bir su olduğu konusunda İslâm'ın ilk günlerinden bu yana genel bir kabul bulunmaktadır. Sahâbe'den ve Selef'ten gelen rivayetlerde âlimler, zemzem suyunun en hayırlı ve faziletli su olduğuna dair görüş birliğindedir. Çalışmamız zemzem kuyusunun nasıl ortaya çıktığı ve nasıl ortadan kaybolup sonrasında tekrar bulunduğu, İslâmiyet öncesi ve İslâmiyet sonrasında zemzemin önemi kısaca zemzeminin tarihçesini içermektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, the history of zamzam will be examined. The aim of the research is to deal with the subject, which is thought to have not been adequately studied, both individually and academically, from a scientific point of view. The process of the emergence of zamzam is explained in detail in Islâmic works as well as in the Bible. With the emergence of Zamzam water, the city of Mecca came to life again, and this water was seen from the clear signs and proofs of Allah. The existence of the zamzam, its source, and the fact that it is in a constantly clean flowing state have been accepted as a miracle. In the most sacred place, It was taken out to quench Hz. Ismail's thirst. There are many narrations about zamzam water and its virtues. It is a unique and privileged water among all waters. Since the first days of Islam, there has been a general acceptance that zamzam is a fertile and qualified water. In the narrations from the Companions and Salaf, scholars are in agreement that Zamzam water is the most beneficial and virtuous water. Our study includes how the zamzam emerged, how it disappeared and then found again, the importance of zamzam before and after Islam, briefly the history of zamzam.