Selefî Âlim Abdullah el-Herevî'nin kelam eleştirisi
Life and works of Salafi scholar Abdullah Herevi
  1. Tez No: 675973
  2. Yazar: HÜSNÜ ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÂDEM ERYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada Selefî bir âlim olan Abdullah el-Herevî'nin hayatı, eserleri, itikadi görüşleri, Zemmü'l Kelam ve Ehlihi adlı eseri, ayrıca genel olarak Selefîlik incelenmiştir. Öncelikle Herevî'nin hayatı, görüşleri, eserleri ve yetiştiği ortam hakkında bilgi verilmiştir. Selefîliğin genel yapısı, akaid esasları, Herevî'ye kadar Selefîliğin tarihçesi, Selefîliğin kendi içindeki farklılaşması, Selefîliğin diğer mezheplerle olan ilişkisi, Selefîliğin kelam ile olan münasebeti ve Selefîlerin kelama bakışları ele alınmıştır. Daha sonra Herevî'nin Zemmü'l Kelam ve Ehlihi isimli eseri detaylı olarak incelenmiş ve bu eserdeki kelam eleştirisine yönelik görüşleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Herevî'nin bu eseri Selefîliğin anlaşılması için oldukça önemlidir. Zemmü'l Kelam ve Ehlihi ilk dönem Selefî eserlerin başında gelmektedir. Eser Selefîliğin savunulması şeklinde yazılmış ve bunun dışında kalan görüşler özellikle de kelam ilmi ve kelam ehli her fırsatta yerilmiştir. Herevî bu eseriyle, İbn Teymiyye dâhil, Selefî geleneğin önemli âlimlerini etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a Salafi scholar Abdullah Ansari al-Harawi's life, works, creed, and his book Zem al-Kalam wa Ahlih is reviewed along with characteristics of Salafism. Initially, information about Harawi's life, views, works, and where he grow up and raised. Following that, the general structure of Salafism, the principles of the creed in Salafism, the history of Salafism till Harawi, the diversity within Salafism, Salafism's intercourse with other sects, the relationship between Salafism and Kalam, and Salafism's view on Kalam were discussed. Later, Harawi's work Zem al-Kalam wa Ahlih is studied in detail and his views on the criticism of Kalam in this work are tried to analyze. This work of Harawi –which is among the early works of Salafism, is very important to understand Salafism. It was written as a defense of Salafism, and different or opposite ideas and opinions were constantly criticized, especially Kalam and Kalam scholars were satirized. With this work, Harawi influenced major scholars of the Salafi tradition, including Ibn Taymiyyah.