Machine learning approach for predictive maintenance IoT based railway track fault detection using proposed hyper deep neural network
Öngörücü bakım için makine öğrenme yaklaşımı önerilen hiper derin sinir ağını kullanarak IoT tabanlı demiryolu hattı hata tespiti
  1. Tez No: 777464
  2. Yazar: NOOR ALBUNDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA OZBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Demiryolu taşımacılığı, fiyat ve güvenilirlik açısından önemli bir konuma sahiptir. Tren kazalarının ana nedeni demiryolu hattı kusurlarıdır. Geleneksel yaklaşımlarla karşılaştırıldığında, demiryolu hatlarındaki kusurları bulmak zorlu ve zaman alan bir iştir. Büyük boyutları nedeniyle manuel olarak değerlendirilmesi zor olan demiryollarının görüntülerinden oluşan verilerin analiz edilmesi gereken durumlarda. Demiryolunda kusur tespitini desteklemek için verimli bir derin öğrenme modeli öneriyoruz. üç algoritma doğrusal Diskriminant Analizi (LDA), temel bileşen analizi (PCA) ve gri seviye birlikte oluşum matrisi (GLCM) tarafından desteklenen evrişimli bir sinir ağına (CNN) dayanmaktadır. Etkinliği değerlendirmek için simülasyon tabanlı bir inceleme Simülasyon bulguları, önerilen algoritmanın %100, Geri Çağırma %50 ve F- ile elde edilebilecek en yüksek doğruluk değerine ulaşarak ray arızalarını tespit etmede ve hatalı ve arızasız demiryolu görüntülerinin başarılı bir şekilde sınıflandırılmasını sağlamada geliştiğini göstermektedir. %60 ölçün.
Özet (Çeviri)
Rail transportation holds a significant position regarding price and dependability. Railroad track flaws are the main reason for train accidents. Comparatively speaking to traditional approaches, finding flaws in railroad tracks is a challenging and time-consuming task. Where it is necessary to analyze the data consisting of images of railways, which are difficult to evaluate manually because of its huge size of. We propose an efficient deep learning model for supporting the defects detection in railroad. it is based on an convolutional neural network (CNN) supporting by three algorithms linear Discriminant Analysis (LDA) , principal component analysis (PCA), and gray _level co-.occurrence matrix (GLCM) .A simulation-based examination to evaluate the effectiveness of the proposed model .Simulation findings show that the suggested algorithm improves in detecting rail faults and providing successful classification of faulty and non-defective railroad images by achieved the highest accuracy value that could be obtained, at 100%, Recall 50% and F-measure 60%.