İskemik mitral yetmezlikte kapak replasmanı ve tamir sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of valve replacement and repair results in ischemic mitral failure
  1. Tez No: 777469
  2. Yazar: VEYSEL BAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK TÜTÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
İskemik mitral yetmezliği (İMY), bir veya birden fazla koroner arterin tam veya kısmi tıkanmasına bağlı olarak gelişen, mitral kapağın tam veya kısmi fonksiyon bozukluğudur. Kompleks bir yapı olan mitral kapağın normal performansı için, mekanizmanın ince bir şekilde koordinasyonu, anatomik yapıların (mitral anulus, mitral leafletler, sol atriyum duvarı, korda tendinealar, papiller kaslar, papiller kasların tabanının oturduğu sol ventrikül duvarı) fonksiyonel bütünlüğü ve normal ventrikül fonksiyonları gereklidir. IMY, koroner arter hastalığının mortalite ve morbidite oranı halen yüksek seyreden, ciddi bir komplikasyonudur. Bu çalışmada 2007-2011 yılları arasında kliniğimizde ameliyat edilen 36 hasta mitral tamir ve replasman yönünden karşılaştırılmıştır. Hastalar mitral tamir ve kapak replasmanı yapılan olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Preoperatif ve demografik özellikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmayan hastalara koroner bypass ortak olmak üzere, 20 hastaya MVR, 16 hastaya ise mitral tamir yapılmıştır. Her iki grupta operasyon sonrası fonksiyonel kapasitede belirgin düzelme görülmüştür. MVR yapılan grupta postoperatif EKO takiplerinde, sol ventrikül çaplarında mitral tamir yapılan gruba göre istatistiksel olarak anlamlı bir düzelme görülmüştür. IMY' de birçok çalışmada öncelikle mitral tamir önerilse de, son zamanlarda bazı çalışmalarda da önerildiği gibi, MVR yapılması mitral yetmezliğin tam giderilmesini sağlayıp, reoperasyon riskini azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ischemic mitral regurgitation is complete or partial dysfunction of the mitral valve due to the partial or total occlusion of the coronary arteries. Mitral valve is a very complex structure and its function is maintained by precise coordination of the mechanism, integrity of the anatomic structures (mitral anulus, mitral leaflets, left atrial wall, chorda tendinae, papillary muscles, left ventricular wall that the papillary muscles' base settle) and normal ventricular function. IMR is a serious complication of coronary artery. disease which causes high rates of morbidity and mortality. In this study, 36 patients surgically treated either with repair or replacement between 2007 and 2011 in our clinic are compared. Patients were divided into two groups according to those who underwent repair and those whom replacement were performed. There is no statistically significant difference between preoperative and demographic characteristics of two cohorts. 20 patients underwent mitral valve replacement and 16 patients underwent mitral repair, both with CABG. Prominent improvement in NYHA functional classification is documented in both groups, postoperatively. Left ventricular diameter is more significantly improved in MVR group than mitral repair group specified with echocardiographic follow-up. Although many studies propose mitral repair, primarily in IMR; recent studies also suggest MVR to provide a full remedy; reducing the risk for reoperation.