Yağmurdere (Gümüşhane, KD Türkiye) ve yakın çevresinin cevherleşme potansiyelinin jeokimyasal ve jeoistatistiksel olarak irdelenmesi
Geochemical and geostatistical evaluation of mineralization potential of Yağmurdere (Gümüşhane, NE Türkiye) and its near victinity
- Tez No: 777504
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAADDİN VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasında Yağmurdere (Gümüşhane, KD Türkiye) ve yakın çevresindeki değerli ve baz metal elementlerin aranmasına yönelik belirlenen sahalarda, sediman jeokimyası verileri kullanılarak jeoistatistiksel yöntemlerle hedef prospeksiyon alanlarının tespit edilmesi, toprak ve kayaç jeokimyası verileri yardımıyla anomali alanlarının daraltılması, sahanın element dağılım haritalarının oluşturulması ve tüm bu veriler dikkate alınarak uygun sondaj yerlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda 2014-2021 yılları arasında arazi çalışmaları gerçekleştirilerek sahanın jeolojik ve jeokimyasal özellikleri belirlenmiştir. Sahadaki cevherleşme/element zenginleşmelerinin belirlenmesine yönelik olarak 191 adet sediman, 869 adet toprak ve 379 adet kayaç örneği alınarak, analizleri Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) Maden Analizleri Teknolojisi Dairesi Başkanlığında Cu, Pb, Zn, Mo, As, Sb, Ag, Au, Co, Ni, Bi, V elementleri için gerçekleştirilmiştir. Elde edilen element konsantrasyonları değişik istatistiksel metotlarla değerlendirilmiş olup, her bir element için bölgesel ve yerel eşik değerler tespit edilmiştir. Ayrıca her bir element dikkate alınarak Ters Mesafe Ağırlıklandırma (TMA) metodu ile element dağılımı (anomali) haritaları oluşturulmuş ve bu haritalardan yararlanılarak MTA tarafından Doğu Karadeniz Metalik Maden Aramaları Projesi kapsamında 4 farklı lokasyonda 14 adet karotlu maden arama sondajı gerçekleştirilmiştir. Sondajlara ait karot örneklerinden yapılan XRD çalışmaları ile sahada gelişmiş serizitik-fillik alterasyon zonları tespit edilmiş, cevher mikroskobisi çalışmaları ile de pirit, rutil ve fahlerz gibi cevher minerallerinin zenginleştiği alanlar tespit edilmiştir. Tüm bulgular birlikte değerlendirildiğinde hedef bölgelerdeki jeokimyasal veriler kullanılarak elde edilen ve jeoistatistik metotlarla oluşturulan element dağılım haritalarındaki anomali bölgelerinin, inceleme alanındaki cevherleşme ile ilişkili olduğu bu tez çalışması kapsamında ortaya konulmuştur
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to determine target prospecting areas by geostatistical methods using sediment geochemistry for precious and base metals in Yağmurdere (Gümüşhane, NE Türkiye) and its surroundings, and to narrow the anomaly areas with the help of soil and rock geochemistry, to plot element distribution maps of the area and to determine suitable drilling sites by considering all these data. Between 2014-2021, field studies were done and the geological/geochemical characteristics of the field were determined. 191 sediment, 869 soil and 379 rock samples were analyzed at the General Directorate of Mineral Research and Exploration (MTA) Mine Analysis Technology Department for Cu, Pb, Zn, Mo, As, Sb, Ag, Au, Co, Ni, Bi and V for determining the mineralization/element enrichment in the field. The results were evaluated with different statistical methods, regional and local threshold values were determined for each element. In addition, element distribution (anomaly) maps were plotted by using the Inverse Distance Weighting (IDW) method, for each element, and 14 exploration drillings were done in 4 different locations by MTA for its metallic mineral exploration project by using these maps. From the drill core samples, sericitic-phyllic alteration zones in were determined by XRD studies, and enriched ore minerals zones such as pyrite, rutile and fahlerz were determined by ore microscopy studies. It has been revealed that the anomaly regions in the element distribution maps obtained by using geochemical data in the target regions and plotted by geostatistical methods are related to the mineralization in the study area.