İki boyutlu görüntülerde derinlik belirleme yöntemlerindeki zorlukların analizi
Analysis of challenges in determination methods in 2-D images
  1. Tez No: 777539
  2. Yazar: ZEYNEP AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bir nesne resmedildiğinde, projeksiyonu üç boyutlu sahneden iki boyutlu düzleme yansıtılmaktadır. Bu gibi durumlarda, nesnenin derinlik bilgisi kaybolmaktadır. Derinlik, bir nesnenin mesafesinin ve üç boyutlu algısının hesaplanmasını sağlamaktadır. Aynı sahnenin çeşitli perspektiflerinden iki veya daha fazla iki boyutlu resmini kullanmak, göreceli derinlik bilgilerinin tahmin edilmesine yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte, yalnızca bir iki boyutlu görüntü kullanılırsa, derinlik tahmini probleminin çözülmesi çok zor hale gelmektedir. Bu çalışmada, bu problemin teorik temeli sunulmakta, önerilen çözüm yaklaşımları özetlemekte ve karşılaşılan zorlukları incelenmektedir. Ek olarak referans nesne kullanımı ile gerçek zamanlı bir derinlik tahmini uygulaması oluşturulmaktadır. Geliştirilen bir diğer uygulama ise iki boyutlu bir görüntüden görüntü işleme ve derin öğrenme kullanılarak mesafe tahminidir. Bu uygulamalarda elde edilen bulgular doğrultusunda karşılaşılan zorluklar anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
When an object is pictured, it's projection is changed from 3D scene to 2D plane. In these cases, the depth information of the object is lost. Depth provides the calculation of the distance and three-dimensional perception of an object. Using two or more two-dimensional images of the same scene from various perspectives helps to estimate relative depth information. However, if only one two-dimensional image is used, the depth estimation problem becomes very difficult to solve. In this study, the theoretical basis of this problem is presented, the proposed solution approaches are summarized and the difficulties encountered are examined. In addition, a real-time depth estimation application is created with the use of reference objects. Another application developed is distance estimation from a two-dimensional image using image processing and deep learning. The difficulties encountered in these applications are explained in line with the findings obtained.