1990 sonrası sanatta bir yaratma süreci olarak oyun kurmak
Setting up play as a creation process in post-1990's art
  1. Tez No: 777552
  2. Yazar: SEMİN SİNEM CACHODURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÜLFET ILGAZ ÖZGEN TOPCUOĞLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Felsefe, Güzel Sanatlar, Psikoloji, Philosophy, Fine Arts, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
“Güncel Sanatta Bir Yaratma Süreci Olarak Oyun Kurmak”konulu tez çalışmasında, güncel sanatta oyun olgusunun incelenmesi ve çağdaş sanatçıların yaratım süreçlerinin bireysel sanatçı kimliğini oluşturma, yaratım sürecinin ürüne dönüşmesi, bu sürecin diyalog olarak kurgulanması incelenerek“oyun kurmak”bağlamında değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Günümüz sanatının sürekli değişen ortamındaki anlam arayışına ilkel insandan gelen ve şimdiki ana bakma olanağı sağlayan ve insanlığın en temel dinamiği olan oyun olgusunun güncel sanatta önemli bir yeri olduğu düşünülmektedir. Bu tez çalışmasında oyun olgusunun ve yaratma sürecinin ontolojik, antropolojik, sosyolojik, psikolojik yönleri dikkate alınarak, günümüz sanatı ve sanatçısı ile bağlantısı araştırılmış, oyunun yaratıcılığı beslerken, sanat üretme eylemine dönüşme süreci değerlendirilmiştir.“Oyun kurmak”terimi günümüz sanatçısının yaratımının tüm bireysel süreçlerini kapsamasının yanı sıra bu yaratım sürecinin yapıta dönüşmesi ve sürecin izleyici katılımı ve etkileşimini barındırandırması bağlamında üç alt başlıkta incelenmiştir. Bu bağlamda oyun kurmak; sergileme, işaretleme, gizleme-gösterme, diyalog kurma, katılım gibi uygulama alanları ile ilişkilendirilerek tüm bu karşılaşmalar bütünü için düşünülmüş, yapıtlardan örneklerle açıklanmıştır. Sanatsal üretim sürecinde oyunun beslediği yaratıcılık ve yaratıcılığa etki eden sistemler ele alınarak, güncel sanatta sanatçının kültüre katkı sağlayan ve bir sanatsal ürün ortaya çıkarmasında rol oynayan oyun kurma süreçleri araştırılmıştır. Yaratıcılık ve yaratıcılığa etki eden faktörler arasında sanatçının bireysel çabası dışında sanatsal bir denetim mekanizmasının ve sembol dili olarak belirlenen alanda yetkinliğinin önemi belirtilmiştir. Bu alan sanatın varoluşu ile birleştirilebilecek bir içsel yaratma süreci olarak var olmuştur. Yaratım sürecinin yapıta dönüşümü güncel sanat ve oyun bağlamında incelenmiştir. Yaratma sürecinin katılıma ve etkileşimin oyuna dönüşümü“diyalog olarak oyun”adı altında incelenerek, güncel sanat ve oyun bağlamında yorumlanmış ve sanatçı örneklerine yer verilmiştir. Sanatçıların oyun kurma süreçleri ve kendi sanatsal anlayış biçimlerini oluştururken beslendikleri unsurlar incelenmiştir. Tez kapsamında yapılan uygulama çalışmalarında da farklı serilerle oyun kurma ve izleyicinin de dahil olduğu çalışmalar yapılmış ve yapılan çalışmalar değerlendirilmiştir. Sanatçıların oyunsal bağlamda yaratım süreçlerinin araştırılması ve yapılan uygulama çalışmaları kapsamında, oyunun yeni karşılaşmalar, kavrayışlar yaratma ve metaforik ifade de olduğu kadar düşünsel ve uygulama alanında da özgürleştirici ve eğitici katkılar sağladığı sonucuna varılmıştır. Araştırmalar esnasında genel tarama modeli esasında konuyla ilgili literatür ve tez veri merkezlerinden tez konusu bağlamında taramalar yapılmıştır. Tez çalışmasında çeşitli sanatçı günlükleri, makaleler, kütüphane ve internet ortamından erişilebilen kaynaklar, dünya müzeleri, sanatçı kataloglarından ve sanatsal çalışmalardan faydalanılmıştır. Bu tez çalışmasında tez konusuyla ilişkili olarak güncel sanat ve ayrıca 1990 sonrası ilişkisel estetik açısından yapıttan çok oluşa odaklandığı gözlemlenmiş ve oyunun yaratıcı süreç için en önemli unsurlardan biri olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis entitled“Setting Up Play as a Creation Process in Post-1990's Art”aims to examine the play element in contemporary art and evaluate the creation processes of contemporary artists in the context of“setting up play”. This will be achieved by examining the creation of individual artists identity, the transformation of the creation process into art work, and the process of creating art work as dialogue. In the interdisciplinary, polyphonic environment of today's art world, the ensemble which includes the artist's creative process and its relationship to other art works is known as the“setting up of a play”. This is given both a reason and a justification.“Setting Up Play as a Creation Process in Post-1990's Art”, embodies an association of artistic creativity and play envisioned within the contemporary art scene. The process is expressed with the term“setting up play”. Ontological, anthropological, physicological and sociological aspects of the creation process have been examined, the connection between today's artists and the concept of play has been analyzed. The term“setting up play”has been analyzed in three sub-titles in context; covering all individual processes of today's artistic creative process, as well as the transformation of this creative process into a work of art, and the additional process of involving audience participation and interaction. In context, the term of“setting up play”has been associated with encounters such as participation, exhibiting, marking, hiding, showing and creating dialogue. All of these facets are considered for the whole and explained with examples via the works of certain artists. The general introduction gives information of the thesis, elaborating elements of its structure and flow. In order to appreciate contemporary art and approach the intellectual discourse required by the recent age, forms of understanding are acknowledged and the historical process of the play is duly noted. The concept of creativity is examined; systems that play a role in the emergence of creation as a product contributing to culture are mentioned. In the context of the creation process, playing processes are intimated. Among the factors affecting creativity apart from the individual effort of the artist, which is examined as“personal creativity”, the importance of“control mechanism”and“symbolic language”is stated. This part of the thesis existed as an inner creation process that could be combined with the existence of art. All of these facets are considered for the whole and explained with examples via the works of certain artists. The transformation of the creation process into participation and interaction within concept of play was examined in“play as dialogue”, interpreted in the context of contemporary art and the play element; samples of artists work were included. The process of“setting up play”and the elements that the artists nurtured while creating their own artistic understanding were examined. In the art practice carried out within the scope of the thesis, art works including concepts of“setting up play”with a variety series of art works and works that involve participating of the audience were made and the art works were evaluated. Within the scope of researching the creative processes of the artists in the play context and practical studies, it has been concluded that the“play”element provides liberating and educational contributions in the field of theory and practice.“Play”creates new encounters, understandings and metaphorical expression in contemporary art. The evaluation of today's art is made in the context of the rules and process of play, the process of“setting up play”and the elements which the artists are fed while creating their own artistic understanding are relayed. During the research, on the basis of the general scanning model, the relevant literature and thesis data centers were scanned in the context of the thesis topic. In the thesis study, various artist diaries, articles, resources accessible from the library and the internet, world museums, artist catalogs and artistic works were used. In this thesis study, it has been observed that, in relation to the thesis topic, it has been observed that it focuses on being rather than the art work itself in terms of contemporary art and also post-1990 relational aesthetics, and it has been concluded that play is one of the most important elements for the creative process.