Kadınla ilgili inançlar ve dini değeri
Beliefs related to women and their religious value
  1. Tez No: 777571
  2. Yazar: ESRA ERASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÖĞÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
İslâm inancında ve kültüründe önemli bir yere ve değere sahip olan kadın hakkında ileri sürülen birtakım rivayetlerin kadının gerçek değerini ortaya koymaktan uzak olduğu görülmektedir. Tarihten günümüze gelinceye kadar pek çok toplumda kadın gerçek kimliğinden uzaklaştırılmış, dışlanmış ve hak etmediği davranışlara maruz bırakılmıştır. Kadının karşı karşıya kaldığı bu olumsuz muamelenin arka planında elbette kültür, gelenek ve inançtan kaynaklanan nedenler vardır. Ancak kadın aleyhine ortaya sürülen iddialara daha geçerli bir arka plan oluşturulması açısından inanca dayalı argümanlar öne çıkmış, kadın hakkındaki rivayetler kadın algısının ve toplumda kadının yerinin tespitinde önemli rol oynamıştır. Bu itibarla kadın hakkında ileri sürülen görüşlerin hangisinin örf, adet ve geleneklere, hangisinin dine dayalı olduğu tespit edilecektir. Yaradılışından itibaren kadın aleyhine öne sürülen birtakım inançlar kadının tüm yaşamına da sirayet etmiştir. Müslüman toplumlarda kadın aleyhinde varlığını gösteren bazı inançların dinde bir karşılığı bulunmamaktadır. Dinin temel kaynaklarını dikkate alarak yaptığımız araştırma ve açıklamalar toplumda bazı kişiler tarafından kabul gören yanlış inanç ve algıların önüne geçilmesinde etkili olacaktır. Çalışmamızda kadın ile ilgili inançların dini değerini belirlemek ve kadınlar aleyhindeki inançların beslendiği rivayetleri irdelemek amacıyla temel kaynaklardan hareketle kapsamlı bir araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is seen that some of the rumors about women, who have an important place and value in Islamic belief and culture, are far from revealing the true value of women. From history to today, women have been removed from their true identity, excluded and exposed to undeserved behavior in many societies. In the background of this negative treatment faced by women, of course, there are reasons originating from culture, tradition and belief. However, belief-based arguments came to the fore in terms of creating a more valid background for the allegations against women, and the rumors about women played an important role in determining the perception of women and the place of women in society. In this respect, it is important to determine which of the opinions put forward about women is based on customs, traditions and traditions, and which ones are based on religion. Some beliefs that have been put forward against women since their creation have spread to the whole life of women. Some beliefs that show their existence against women in Muslim societies have no equivalent in religion. The research and explanations we make by taking into account the basic sources of religion will be effective in preventing false beliefs and perceptions accepted by some people in the society. In our study, a comprehensive research was conducted based on basic sources in order to determine the religious value of beliefs about women and to examine the rumors that beliefs against women are fed.