Cohabitating with living materials: The application of design fiction to speculate on biological futures
Canlı malzemelerle birlikte yaşamak: Biyolojik gelecekler üzerine spekülasyonlar için kurgusal tasarım uygulaması
  1. Tez No: 777577
  2. Yazar: ALİ CANKAT ALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OWAIN FRANCIS PEDGLEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
Tasarımcılar, malzeme ve tasarım arasındaki ilişkiyi anlamakla giderek daha fazla ilgileniyor. Özellikle sürdürülebilirlik alanında devam eden araştırma ve uygulamaların etkisiyle, nesneleri üretmenin ve malzeme deneyimleri tasarlamanın yenilikçi yollarını keşfediyorlar. Ayrıca, biyoteknolojik gelişmeler, malzeme ve tasarım için 'biyotasarım' terimi altında yeni bir paradigma yaratıyor. Biyotasarım, biyofabrikasyondan, organizmalarla birlikte yaşama olasılıklarını incelemeye kadar çeşitli yaklaşımları kapsıyor. İkinciye odaklanan bu tez, birlikte yaşama olasılıklarını ortaya çıkarma amacıyla canlı malzemelerin geleceğini araştırıyor. Başlangıçta, canlı malzemelerle çalışmaya ilişkin pratik bilgilerle teorik bilgileri harmanlamak için saha gezisi şeklinde bir duyarlılaşma süreci gerçekleştirildi. Ardından, literatür ve duyarlılaşma sürecinden baz alarak, tasarım kurgusu yoluyla araştırma yaklaşımıyla bir nitel yöntem geliştirildi ve canlı malzemelerle olası gelecekler hakkında spekülasyonlar üretmek için kullanıldı. Yöntem, üç takım halinde, toplam dokuz katılımcıyla, bir yaratıcı atölye şeklinde uygulandı. Atölyeden yola çıkarak şu sonuçlara ulaşıldı: a) ilişkinin insanları etkileyen tarafının düşünülmesi, mutualizmin sürdürülebilirliği için hayati önem taşımaktadır; b) canlı malzemelerin geçicilik özelliği, yeni iletişim olanakları için önemli bir faktör olarak öne çıkmaktadır; c) canlı malzemeleri, insan ürünlerinde atfedilen değerlerinden bağımsız olarak, varlıklarına ve canlılık haklarına saygı duyarak anlamak gerektiği görülmektedir; d) sürdürülebilirlik bağlamında, yaşayan materyallerle yaratmak ve materyallerin bakımı, mevcut sürdürülebilir tasarım teorilere yeni alternatifler gerektirir. Araştırma aynı zamanda, kurgusal tasarımın biyogelecekleri araştırmak için faydalı bir araç olduğunu ispatlamış ancak bu çalışmada geliştirilen gibi yeni fikir üretme araçlarına ve daha erişilebilir yöntemlere ihtiyaç duyulduğunun da altını çizmiştir.
Özet (Çeviri)
Designers are increasingly interested in understanding the relationship between materials and design. They are exploring innovative ways of producing objects and material experiences, especially with the influence of ongoing research and applications in sustainability. Further, developments in biotechnology are creating a new paradigm for materials and design within the term 'biodesign'. Biodesign covers various approaches, from producing biofabricated materials to disclosing novel cohabitation possibilities with organisms. By focusing on the second, this thesis investigates the future of living materials to uncover cohabitation possibilities. Initially, a sensitisation process in the form of a field trip is carried out to complement theoretical knowledge with practical knowledge on working with living materials. Then, based on the literature and sensitisation process, a new qualitative workshop-based method, under research through design fiction approach, is developed and utilized to speculate on possible futures with living materials. The method involved nine participants in three teams carrying out a generative session. Based on the session, it is found that: a) the human side of people's relationship with living materials is vital for achieving a sustainable mutualism; b) the temporality of living materials is an essential aspect of livingness that brings novel communication possibilities; c) living materials must be respected as beings, independent of their attributed value within human artefacts; d) the creation and nurture of living materials within the context of sustainability calls for alternatives to current theories. The research also confirmed that design fiction is a helpful tool for investigating biofutures, although refined ideation tools and more reachable methods, which can be based on those used in this study, are needed.