Turizm haraketlerinin bir yerleşim biriminde (Belek/Antalya) sosyal yapıdaki değişimlere etkileri
Effects of tourism activities on the changes in social structure of a locality (Belek/Antalya)
- Tez No: 43383
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Turizm, Sociology, Tourism
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Turizm, 20. yüzyılın bir olgusu, sosyal ve ekonomik bir olaydır. Bu de rece yaygın olan, günümüz insanlarını ve toplumlarını yakından ilgilendi ren bu olaya sosyoloji de ilgisiz kalmamıştır. Turizm, insan yaşamına iliş kin bir olay olarak görülebileceği gibi, insanların bir toplum içinde birlikte yaşamalarının da belirli bir yönünü oluşturan toplumsal bir olay olarak da kabul edilebilir. Bu nedenle, turizm etkinliklerinden kaynaklanan çeşitli olayları sosyoloji kapsamı içerisinde ele almak ve incelemek mümkündür. Turizm olayının insan yaşamındaki önemi kadar, bir bütün olarak toplum açısından da önemi bulunmaktadır. Turizm, toplumları çift yönlü etkileyen dinamik bir olgudur. Turizm hareketleri sosyal yapı değişikliğinden kay naklanan bir olay olduğu kadar, ülkelerin sosyal yapılarında da önemli değişikliklere neden olabilmektedir. Tez'imizde tanımlamaya çalıştığımız konumuz, turizm hareketlerinin toplumların sosyal yapılarında olumlu ya da olumsuz değişimlere neden olduğu varsayımıdır. Turizmin sosyal yapılarda ne tür değişimler meydana getirdiği, turizm hareketlerinin Antalya-Belek yerleşim biriminde ne tür değişimlere neden olduğu araştırılmaya çalışılmıştır. Araştırma, tümden gelim metoduyla ele alınmıştır. Kaynak tarama metodu (masa başı çalışması-desk study) ile geniş bir literatür taraması yapılmış ve saha araştırması (anket uygulaması) teknikleri uygulanmıştır. Bu amaçla Belek yerleşim biriminde 225 kişiye anket uygulanarak sonuçlar Hacettepe Üniversite si Bilgi îşlem Merkezinde bilgisayar aracılığıyla test edilmiştir. Çalışmamız sonucu çıkan bulgular, turizm hareketlerinin Belek yerleşim biriminde Sosyal yapıyı olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Amacımız, mümkün olduğunca, ülkemizin turizm politika ve planlamasında etkili olan otoritelerin dikkatlerini turizm hareketlerinin ekonomik boyutu kadar sosyal boyutunun da önemli olduğu noktasına çekebilmeye gayret göstermektir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Tourism is not only a phenomenon of the 20th Century but a social and economic incident Sociology could not have refrained from being interes ted with such a widespread incident which is closely associated with to day's societies and people. Tourism can both be perceived as an incident re lated with human life and as a social incident establishing a particular as pect of people's cohabitation in a society. Therefore, it is possible to consi der and analyse various incidents resulting from tourism activites in the framework of sociology. Tourism is significant for the society as a whole as much as it is significant for the human life. Tourism is a dynamic phenomenon which influences the societies in two ?ways. Tourism activities are not only an incident resulting from the changes in tine social structure but also cause significant changes in the social- struc tures of the countries. The subject of this study is the hypothesis asserting that tourism activi ties cause changes (either positive or negative) in the social structures of the countries. Starting from the reality that tourism is a social incident. We have tried to study the changes in the social structure of societies caused by tourism in general and the main changes caused by tourism activities in Be lek, Antalya locality in particular. We have considered and shaped this re search in deduction method. We have scrutinised a large amount of literature by Resource Scanning Methot (under desk study) and applied field study (question aire applicati ons) techniques as well. For this purpose, 225 samples in Belek locality of Antalya were subjected to aforesaid question aire, the results of which were tested by computer in Hacettepe University Computer Centre. The results of our study have shown that tourism activities around Be lek locality have influenced the social structure positively. Our aim is to attract the attention of tourism authorities to the point that the social di mension of tourism activities is important as much as economic dimension thereof.