8. sınıf öğrencilerinin çarpanlar ve katlar konusu ile ilgili beceri temelli soruları çözme süreçlerinin incelenmesi
Examination of the process of solving skill-based questions related to the multipliers and multiples of 8th grade students
- Tez No: 777578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Küreselleşme matematik eğitimine de yansımış ve bunun sonucunda 20. yüzyıldan itibaren ülkemizin de katılım sağladığı uluslararası sınavlar yaygınlaşmıştır. Bu sınavların sonucunda ülkemizin merkezi sınav sorularında bazı değişikliklere gittiği görülmektedir. Bu değişikliklerden en göze çarpanı, LGS sınavında üst bilişsel becerileri ölçen beceri temelli soruların sorulmasıdır. Bu soruları etkili bir şekilde çözmek için matematik dersi öğretim programında da vurgulandığı üzere, problem çözme sürecinin iyi ve doğru bir şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Belirtilen sebeplerden dolayı bu araştırmada, 8. sınıf öğrencilerinin çarpanlar ve katlar konusu ile ilgili beceri temelli soruları çözme süreçlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmayla birlikte öğrencilerin beceri temelli soruları çözme sürecinde yaşadığı zorluklar ve eksik yaptıkları noktalar belirlenecektir. Böylelikle beceri temelli soruların sorulduğu sınavlara hazırlanan öğrencilere, velilerine ve öğretmenlerine; öğretim programı düzenlemeleri açısından da yetkililere yardımcı olunacaktır. Ayrıca matematikte başarılı olan öğrenciler ile özel yetenekli öğrencilerin problem çözme süreçlerinin kendi aralarında incelenmesi, alan yazınına katkı sağlayacaktır. Nitel araştırma yöntemi kullanılan bu araştırma, detaylı bir şekilde inceleme yapıldığı için bir özel durum çalışmasıdır. Çalışma grubunu 8. sınıfta öğrenim gören 4'ü matematikte başarılı, 4'ü özel yetenekli olmak üzere 8 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veriler araştırmacı tarafından hazırlanan, geçerlik ve güvenilirlik çalışması yapılan ve 10 sorudan oluşan başarı testi yardımıyla toplanmıştır. Başarı testi uygulanırken her öğrenciyle klinik mülakat yapılmış ve öğrencilerin soruları sesli düşünerek çözmeleri sağlanmıştır. Elde edilen verilerin Polya'nın problem çözme basamaklarına göre betimsel analizi yapılmıştır. Bulgular tablolar yardımıyla gösterilip, her bir soru ve basamağa göre yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda genel olarak, problemi anlama basamağını başarılı bir şekilde gerçekleştiren öğrencilerin diğer basamakları da gerçekleştirebildiği ve soruları doğru çözebildiği belirlenmiştir. Ayrıca matematikte başarılı öğrencilerin özel yetenekli öğrencilere göre Polya'nın problem çözme basamaklarını daha fazla uygulamaya çalıştıkları ve daha başarılı oldukları tespit edilmiştir. Bu sonuçlar ışığında öğrenci, öğretmen, MEB ve araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Globalization has also been reflected in mathematics education and as a result, international exams in which our country participates have become widespread since the 20th century. As a result of these exams, it is seen that our country has made some changes in the central exam questions. The most prominent of these changes is the asking of skill-based questions that measure metacognitive skills in the LGS exam. In order to solve these questions effectively, as emphasized in the mathematics course curriculum, the problem-solving process must be managed well and correctly. For the reasons stated, this research aims to examine 8th grade students skill-based questions solving processes related to the subject of multipliers and multiples. With the research, the difficulties experienced by the students in the process of solving skill-based questions and the points they missed will be determined. Thus, the students who are preparing for the exams in which skill-based questions are asked, their parents and teachers; also the authorities in terms of curriculum arrangements will also be assisted. In addition to this, the mutual examination of the problem-solving processes of students who are successful in mathematics and of gifted students will contribute to the literature of the field. This research, which uses a qualitative research method, is a special case study because it is examined in detail. The sample group consists of 8 students, 4 of whom are successful in mathematics and 4 of whom are gifted, all studying in the 8th grade. In the study, the data was collected with the help of a success test consisting of 10 questions that has gone under validity and reliability study and prepared by the researcher. During the success test, each student was interviewed clinically and it was ensured that the students solved the questions by thinking out loud. Descriptive analysis of the obtained data was performed according to Polya's problem-solving steps. The findings were shown with the help of tables and interpreted according to each question and step. As a result of the research, it was determined that the students who successfully performed the stage of understanding the problem could perform the other steps and solve the questions correctly. In addition, it was found that successful students in mathematics tried to apply Polya's problem-solving steps more and were more successful than gifted students. In the light of these results, suggestions were made to students, teachers, Ministry of National Education and researchers.