Suriyeli göçmen kadınların yaşam kalitesine etki eden faktörlerin belirlenmesi
Determining the factors affecting the quality of life of syrian migrant women
  1. Tez No: 777580
  2. Yazar: GÜLŞAH ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN TOPAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Göç özellikle kadınlar açısından çok travmatik stres oluşturma potansiyeline sahip bir olaydır. Aile hekimlerinin sağlık hizmetlerinde ilk başvuru yeri olmaları nedeniyle kadınların göçmen olma durumu ve göç süreçlerinde yaşanılan zorlukları, bütüncül bakım ilkesi çerçevesinde biyopsikososyal yönden değerlendirmeleri büyük önem taşımaktadır. Bu konuda yapılan araştırmalar dikkate alındığında örneklem sayılarının az olduğu, kadınların göç süreci ve sonrasındaki yaşadığı zorluklar yönüne odaklanılmadığı ve kadın bir birey üzerindeki etkisinin kapsamlı olarak değerlendirilmediği fark edilmiştir. Araştırmamızın amacı birinci basamağa başvuran göçmen kadınların sosyodemografik verileri incelenerek göç süreçlerinin topluma uyum durumları ve yaşam kalitesine etkisini bütünsel bir açıdan incelemektir. Gereç ve yöntem: Bu araştırma kesitsel olarak 01 Ocak-30 Mart 2022 tarihleri arasında Adana 19 Mayıs Aile Sağlığı Merkezi, Adana Uçak Aile Sağlığı Merkezi, Adana Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği'nde 231 göçmen kadınla yüz yüze görüşme yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmamızda yapılandırılmış anket formu ile sosyodemografik veriler, Türkiye'ye uyumun değerlendirilmesine yönelik beşli likert tipi sorularla birlikte WHOQOL-bref Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanıldı. Veriler SPSS 25 programı kullanılarak analiz edildi. ulgular: Araştırmamızda 231 katılımcının ortalama yaşı 33,6'idi. Katılımcıların %77'si evli diğerleri bekar, ayrılmış veya eşinden boşanmıştı ve ortalama evlenme yaşları 18,6 idi. Katılımcılardan %77'si herhangi bir dilde okuma yazma biliyor, %23'ü hiçbir dilde okuma yazma bilmiyordu, hiç eğitim almayanların oranı %21 iken üniversite eğitimi alanların oranı %8 idi. Katılımcıların kendilerini diğer insanlar kadar toplumun bir parçası olarak görme durumları ortalama puanı 2,9±1,0 idi (test değeri:3,0). Davranışlarını toplumun kurallarına göre değiştirebildiğini düşünme durumları ortalama puanı 3,6±1,2, fikirlerini sosyal hayata doğru aktarabildiklerini düşünme durumları ortalama puanı 3,6±1,2, iyi bir geleceğe sahip olabileceğini düşünme durumları ortalama puanı 2,9±0,9, Türkçe okuma yazma öğrenme veya geliştirme istemeleri ortalama puanı 1,7±1,2 olarak saptandı (test değeri:3,0).
Özet (Çeviri)
Objective: Migration is an event that has the potential to create traumatic stress, especially for women. Since family physicians are the first place of application in health services, it is of great importance to evaluate women's status of being a migrant and the difficulties experienced in the migration process from a biopsychosocial perspective within the framework of the holistic care principle. Considering the studies on this subject, it has been noticed that the number of samples is small, the difficulties experienced by women during and after the migration process are not focused on, and the impact on a female individual is not comprehensively evaluated. The aim of our research is to examine the sociodemographic data of immigrant women applying to primary care and to examine the effects of migration processes on their social integration and quality of life from a holistic perspective. Materials and methods: This cross-sectional study was conducted with face-to-face interviews with 231 migrant women in Adana 19 Mayıs Family Health Center, Adana Ucak Family Health Center, Adana City Hospital Family Medicine Clinic between January 01 and March 30, 2022. In our study, a structured questionnaire and sociodemographic data, five-point Likert-type questions for the assessment of adaptation to Turkey and the WHOQOL-bref Quality of Life scale were used. Data were analyzed using the SPSS 25 program. Results: The mean age of 231 participants in our study was 33.6, 77% of the participants were married, others were single, separated or divorced, and the mean age at marriage was 18.6, 77% of the participants were literate in any language, 23% were illiterate in any language, the rate of those who had no education was 21%, while the rate of those who had a university education was 8%. The mean score of the participants seeing themselves as a part of the society as much as other people was 2.9±1.0 (test value: 3.0). The mean score of thinking that they can change their behavior according to the rules of the society is 3.6±1.2, the mean score of thinking that they can transfer their ideas to social life is 3.6±1.2, the mean score of thinking that they can have a good future is 2.9±0.9 The mean score of wanting to learn or improve Turkish literacy was determined as 1.7±1.2 (test value: 3.0).